Pokud máte v plánu držet dietu, neměli byste se řídit jen současnými výživovými trendy.
Každý dietní program by měl být individuální a vyhovovat by měl potřebám konkrétního člověka. Při jeho sestavování ovšem záleží na zdravotním stavu každého jedince.
Některé obtíže může vhodně vybraný dietní plán zlepšit a jiným předcházet.
V tomto článku vám představíme několik takových specifických způsobů stravování.
DASH dieta
Je určena lidem s vysokým krevním tlakem (hypertenzí), ale i těm, u kterých je zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění.
DASH dieta se zaměřuje především na omezení soli (sodíku) a sladkostí, nasycených tuků a trans tuků.
Obecně se při ní doporučuje jíst více zeleniny a ovoce, při vaření používat méně másla, margarínu či dresinku a volit nejlépe nízkotučné a odtučněné varianty mléčných produktů. Vhodné je mezit i maso (především červené) a dát přednost luštěninám a celozrnným výrobkům.
Při nákupu je dobré kontrolovat údaje o obsahu soli. Doporučená denní dávka sodíku je 1500 mg.
Potraviny prospívající srdci jsou ořechy a semena, celozrnné produkty bohaté na vitamíny skupiny B (oves, hnědá rýže, quinoa), sója a hořká čokoláda.
MIND dieta
Je kombinací DASH diety a středomořské stravy. Vyvinutá je konkrétně za účelem prevence Alzheimerovy choroby, dalších neurodegenerativních onemocnění a pro podporu mozkových funkcí.
Podle této diety by se měly konzumovat alespoň 3 porce celozrnných potravin v průběhu dne, dále listový salát nebo jiný druh zeleniny a sklenice vína (ne více). Každý druhý den se doporučuje pojídat ořechy a luštěniny a alespoň 1x až 2x týdně drůbeží maso, ryby a bobulovité plody (zejména borůvek).
Vyhnout by se mělo smaženému jídlu a fast foodu, červenému masu, sýrům, máslu, případně margarínu, sladkostem a sladkému pečivu.
Mozku dále prospívá:
- cholin (najdete ho především v sójových bobech, arašídech a vejcích, dále bramborách, květáku, rajčatech, banánech, pomerančích, mléku, čočce, obilninách a semínkách)
- omega-3 mastné kyseliny (obsažené jsou v mořských rybách, vlašských ořeších, dýňových a lněných semenech a oleji)
- vitamíny E, B a zinek (naleznete je v játrech, žloutcích, mléčných a celozrnných produktech, mořských plodech)
- antioxidanty
TLC dieta
Tato dieta je vyvinutá speciálně pro snižování hladiny cholesterolu. Podle ní by méně než 7 % denních kalorií mělo pocházet z nasycených tuků, 25-35 % z ostatních tuků a cholesterol z potravin by neměl překročit 200 mg denně.
Doporučuje se omezit maso a před konzumací ho zbavit kůže a dalšího přebytečného tuku.
Vhodné je dát přednost rybám a luštěninám, ale také bílkům před žloutky. Mléčné výrobky je vhodné vybírat nízkotučné nebo odtučněné a oleje s nenasycenými tuky (řepkový, kukuřičný, olivový, sezamový, slunečnicový, saflorový, sójový). Naopak dobré je omezit máslo, sádlo a ztužené tuky na pečení.
Jíst by se mělo 3-5 porcí ovoce a zeleniny denně, které je vhodné dochucovat kořením a bylinkami. Nezapomínat byste měli také na konzumaci celozrnných produktů a obilovin (granola, müsli, ovesné otruby).
Cholesterol dále snižují:
- fazole
- hrách
- rajčata
- mrkev
- pomeranče
- oves
Středomořský způsob stravování
Národy, které se takto stravují, se dožívají vyššího věku a je jim připisováno nižší riziko vzniku rakoviny, srdečních a civilizačních chorob. Tento jídelníček je tak univerzální a vhodný pro většinu populace.
Základem středomořského jídelníčku jsou mořské ryby a plody, olivy, olivový olej, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, víno (samozřejmě s mírou), celozrnné potraviny, luštěniny, bylinky, koření a hlíznaté rostliny (brambory a sladké brambory, tuřín). V menším množství zdraví prospívá drůbeží maso, vejce a mléčné výrobky (sýry nebo jogurty).