Překyselení organismu trápí čas od času kdekoho. Jestlipak jste ale věděli, že k vyrovnávání kyselin v těle nejsou léky potřeba? Stačí upravit jídelníček a vyřadit z něj potraviny, které mají překyselení organismu na svědomí.
Vznik kyselého prostředí
Tělo vytváří kyselé látky při svém běžném fungování. Tyto kyseliny ale v organismu dlouho nezůstávají, jelikož jsou rychle neutralizovány a vylučovány v podobě oxidu uhličitého, skrze plíce nebo ledviny.
Mezi látky kyselé povahy patří například kyselina mléčná, která vzniká ve svalech při jejich dlouhodobé činnosti. Jsou jimi ale i kyseliny obsažené v bílkovinách, tucích a sacharidech, které člověk do těla dostává konzumací nejrůznějších nápojů a potravin.
Dělení potravin dle potenciálu kyselého zatížení ledvin
Potraviny je možné rozdělit do tří skupin dle potenciálu kyselého zatížení ledvin. První skupinu tvoří potraviny zásadotvorné, tedy potraviny s negativním potenciálem kyselého zatížení ledvin. Patří mezi ně ovoce a zelenina, luštěniny, koření a bylinky, kakaový prášek, melasa, hnědý cukr, káva, víno a minerální vody.
Do druhé skupiny se řadí potraviny kyselinotvorné, tedy ty, které kyselost v moči zvyšují. Jsou jimi maso všeho druhu, vejce, sezamová, dýňová a slunečnicová semínka, pečivo s obsahem kukuřice, ovsa, rýže a pšenice, ale i sladkosti a nápoje s vysokým obsahem fosforu.
A nakonec třetí skupinou jsou potraviny zcela neutrální. Sem patří máslo, margaríny, oleje, mléčné výrobky, med, cukr, sirupy, voda a čaj.
Následky častého překyselení organismu
S převážnou konzumací kyselinotvorných potravin dochází ke zvyšování rizika rozvoje tzv. chronické acidózy (zvýšené kyselosti moči), která může vést ke zvýšenému riziku vzniku ledvinových kamenů, vysokého krevního tlaku, cukrovky, osteoporózy a dalších onemocnění.
Jak zamezit překyselení organismu?
Ideální by bylo vyhýbat se kyselinotvorným potravinám úplně. To ale není možné, protože nedostatek bílkovin a sacharidů ve stravě přináší člověku celou řadu zdravotních problémů.
Z tohoto důvodu je třeba se zaměřit na celkovou skladbu jídelníčku, ve kterém by kyselinotvorné potraviny neměly výrazně převažovat nad jinými. Důležité je stravovat se pestře, přijímat dostatečné množství ovoce i zeleniny a nezapomínat na pitný režim.