Blížící se léto evokuje v mnoha lidech pocit, že by se sebou měli konečně něco udělat a začít se připravovat na plavkovou sezónu. Pokud vám nevyšlo novoroční předsevzetí, nezoufejte. Nejlepší dobou na formování našeho těla do ideálních tvarů je totiž právě jaro.
Nejenom, že je stále dostatek času na to zhubnout, ale zároveň se začínají prodlužovat dny a venku se konečně začíná trochu oteplovat. Příznivější počasí nám tak umožňuje zařadit do svého režimu i venkovní aktivity, díky kterým můžeme zhubnout daleko rychleji a efektivněji.
Co si budeme namlouvat, ne každý se přinutí chodit v rámci hubnutí třikrát týdně do fitness centra. Ať už jsou to jen výmluvy, či doopravdy nemáte čas na zařazení nějakých sportovních aktivit, využijte alespoň výše zmiňovaného slunečného počasí a vydejte se na delší procházku.
Udělejte si ve svých cílech jasno
Chcete se sebou něco udělat, ale nemůžete se zkrátka ke změně životního stylu donutit? Dobrou pomůckou by vám mohl být seznam důvodů, proč chcete životní změnu.
Jednoduše si vezměte do ruky papír s tužkou a začněte sepisovat pro a proti vašeho dosavadního životního stylu a toho, co by vám přinesl nový – poněkud zdravější režim. Do seznamu zařaďte i ty nejmenší detaily, které vás napadnou, nezapomeňte na nic, co by vám mohlo přinést do budoucna větší radost ze života či jinou úlevu.
Tento seznam si pak doma dejte na viditelné místo, přidat můžete třeba i fotografii či obrázek vašeho vysněného cíle. Pokaždé, když pak půjdete okolo vašeho „oltáře přání“, vzpomenete si, proč vlastně životní změnu děláte.
Pro mnoho lidí je nejtěžší situací se k životnímu kroku rozhoupat, jiní začínají polevovat až po nějaké době nově nastoleného režimu. Důležité je neztrácet motivaci a neustále se dohánět k lepším výkonům.
Nespěchejte na sebe
Mnoho lidí dělá tu chybu, že se jednoho dne rozhodne pro změnu a druhý den se jejich život otočí o třistašedesát stupňů. Tento postup není příliš vhodný, jelikož náhlá změna nás velmi pravděpodobně v nejbližší době vykolejí a my budeme po prvotní proběhlé euforii čelit náhlému úpadku schopností a odhodlanosti.
Typickým příkladem jsou nejrůznější radikální jednostranné diety, které nabádají ke konzumaci pouze jednoho druhu či dokonce jedné potraviny po několik dní, což vede sice k rychlému úbytku na váze, ale zároveň také k rozvratu metabolismu a následnému zadržování energie.
Mnoho lidí navíc začíná s takovou dietou naráz, nikoli postupně, což je pro náš organismus rovněž značně nežádoucí. Následkem takové diety je sice možná částečné pročištění a odlehčení organismu, ale vyhladovělé tělo se posléze ve většině případů vzpamatuje a začne bojovat proti příliš rychlému úbytku na váze.
V praxi se tento jev nazývá jojo efekt, kdy po radikální dietě začneme znovu „normálně“ jíst, což naše tělo zaregistruje a začne si z přijaté potravy ukládat energii do tukových zásob, co to jen půjde. Tímto mechanismem se tak naše tělo brání proti dalšímu možnému hladovění, které v blízké minulosti pocítilo.
Zapomeňte na diety
Jak jste si již mohli vydedukovat, klíčem ke zdravému a štíhlému tělu zaručeně nebudou diety, ale celková změna životního stylu k lepšímu.
Co je pro začátek nejpodstatnější, tato změna by měla být především postupná, nikoli zbrkle nastolená. Jestliže začneme postupně měnit svoje jídelní návyky a zařazovat do svého denního režimu více aktivity, začneme se po nějaké době cítit lépe, nikoli frustrovaně a bez energie. Naše tělo si začne na nově nastolený režim zvykat a v budoucnu se nám odmění odolností, lepším zdravím a psychickou vyrovnaností.
Zdravý životní styl totiž není o nekonečném držení diet, je to především životní filosofie, která nás žene kupředu v jakékoliv sféře našeho soukromého i pracovního života. Jedná se o změnu, díky které si uvědomíte, že štíhlé postavy lze dosáhnout i jinak než hladověním a psychickým týráním sebe samého.
Je však nutné přijmout fakt, že jakmile se k této změně rozhodnete, nebudete výsledky pozorovat hned. Zdravý životní styl je „během na dlouhou trat“, při kterém se pravděpodobně setkáme i s jistými zaškobrtnutími. Co je ale důležité, že cesta do cíle je tím příjemnější, čím dál se dostanete.
Najděte ve svém životě ztracenou harmonii
Je to především o sebevědomí a celkovém považování si sebe samého, protože jen vy jste svého štěstí i zdraví strůjcem. Stačí si jen uvědomit pár základních věcí, co se stravy a pohybu týče a poté již začnete objevovat věci, o kterých jste pravděpodobně chtěli vědět už dávno.
Pravidelný a vyvážený jídelníček vnese do vašeho života pohodu a energii, pravidelný sport zase relaxaci a fyzickou sílu. Nebojte se, v žádném případě to neznamená, že si už do konce života budete něco odpírat, ale naopak, že si nastolíte ve vašem režimu jakýsi harmonogram a včas vycítíte, kdy je čas si zahřešit.
Postupem času zjistíte, že vlastně ani na tyto hříchy nemáte pomyšlení a pravidelné, avšak ne příliš časté zařazení nějakého sladkého potěšení či nezdravého pokrmu budete brát spíše jako výjimku, která je rovněž součástí vašeho životního stylu.
Ve skutečném životě to může vypadat například tak, že namísto rychle snězeného sladkého pečiva cestou do práce se budete již večer těšit na to, až si ráno uděláte čas na svůj rituál a nasnídáte se doma, v klidu a pohodlí. I takovéhle maličkosti v budoucnu budete pociťovat jako jakýsi dar, ke kterému jste se museli postupně dopracovat a který jste si sami zasloužili. Takže malá rada na závěr? Trpělivost přináší spokojenost!