Mentální anorexie je porucha příjmu potravy, která nemusí být vždy výsledkem přehnaného hubnutí. Může vzniknout i jako reakce na stresovou situaci. Často bývá doprovázena jinými psychickými problémy. Mezi ně patří například:
- deprese
- úzkost
- narcismus
- obsesivně-kompulzivní porucha
Anorexie je většinou spojena s nároky, které společnost na ženy a zejména na mladé dívky klade (snaha podobat se modelkám z časopisů, pocit, že jako „tlustá“ nebudu úspěšná, nevhodné poznámky rodinných příslušníků, spolužáků nebo kolegů).
Nejprve dobře míněná snaha zhubnout se může proměnit v posedlost vlastní postavou. Přerůst může v pocit, že je člověk stále „obézní“, a to i přesto, že má již dávno podváhu. Odpor k jídlu je s anorexií také spjat.
Hubnutí vs. anorexie
Zatímco zdravé hubnutí (správný jídelníček, dostatek pohybu) je v pořádku, anorexie je nebezpečná a může být v některých případech i smrtelná.
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že primárním cílem klasické diety je shodit pár nadbytečných kil, udělat něco pro své zdraví a celkově se cítit lépe.
Anorexie je obvykle spíše pokusem získat kontrolu nad celým svým životem, zejména ve spojení s příčinami uvedenými výše. U anorektiků pak už ani ztráta hmotnosti není cílem, ale prostředkem, jak dosáhnout štěstí, úspěchu a sebekontroly.
Fyzické příznaky
- velký úbytek váhy
- nespavost či únava
- závratě až mdloby
- padání vlasů
- suchá a nažloutlá kůže
- zácpa
- ztráta menstruace
- nízký tlak
- nepravidelný srdeční rytmus
- zimomřivost
Chování při anorexii
- konzumace velmi malých porcí jídla, skoro žádného (mnoho anorektiků vyhazuje jídlo do koše, aby okolí nemělo podezření)
- posedlost jídlem (stále o něm mluví)
- držení drastických diet
- přehnané cvičení
- strach z nabrání váhy
- utlumené emoce
- podrážděnost
- stažení se do sebe
- snížený zájem o sex
- deprese až myšlenky na sebevraždu
Další varovné signály
Sledujte u sebe nebo u svých blízkých, u kterých máte podezření, zejména jejich vztah k jídlu. Mezi další varovné signály patří:
- vynechávání chodů
- výmluvy, proč zrovna nemohou jíst
- konzumace pouze malinkých porcí a nízkokalorických potravin
- vaření jen pro ostatní
- odmítání jíst na veřejnosti
- schovávání jídla
- užívání diuretik, laxativ a prášků na hubnutí
- zakrývání svého těla volnějšími nebo teplejšími oděvy
Léčba anorexie
U anorektiků se často stává, že si odmítají připustit problém. Mají strach, že léčba by vedla k nárůstu hmotnosti a anorexii považují za „životní styl“, ne za nemoc. K lékaři, případně rovnou do nemocnice je nakonec musí odvést rodina.
Občas je situace natolik vážná, že pacient je nejprve v nemocnici, kde nitrožilně dostává základní živiny. Naštěstí ale mnoho případů končí dobře, je však třeba navštěvovat terapie (mohou být individuální, skupinové – lidé se stejným problémem nebo též s celou rodinou).
Žádné speciální léky jako způsob léčby této nemoci neexistují. V některých případech mohou pomoci antidepresiva. Jako doplňkové aktivity jsou vhodné jóga, meditace a další protistresové techniky relaxace.
Hlavní je pomocí terapie změnit své myšlení, odnaučit se špatným stravovacím i jiným návykům, přijmout sám sebe, začít se mít rád a naučit se řešit věci jinak než odmítáním jídla a přemírou cvičení.