Je všeobecně známo, že jídlo je palivem k jakékoliv svalové práci, a tedy i pohybové aktivitě, ať už se jedná o obyčejnou chůzi, nebo náročnější fyzický výkon.
Pokud se sportu chcete věnovat trochu více, je důležité kromě výběru pohybové aktivity vám ušité na míru dbát i na dostatečně pestrý a vyvážený jídelníček, který bude stěžejním bodem vašeho výkonu.
Rekreační sport vs. profesionální trénink
Je samozřejmě rozdíl, jestli se sportu věnujete pouze rekreačně, nebo jste profesionálním sportovcem na plné čáře. Od toho by se mělo odvíjet i vaše stravování. Pohybu přizpůsobíte nejenom energetickou hodnotou jídel, ale také skladbu jejich jednotlivých živin.
Vrcholoví sportovci potřebují pro svůj výkon a následnou regeneraci například více bílkovin i energie než lidé, kteří si třikrát týdně zajdou „jen tak“ do fitka.
Dále je dobré si uvědomit, že záleží i na tom, proč vlastně sportujete. Chcete zhubnout anebo naopak získat fyzickou kondici a nabrat svalovou hmotu?
V prvním případě se stačí najíst až cca 1,5 hodiny po samotném výkonu, ale ve druhém případě je dobré dát si asi tak do půl hodiny po tréninku svačinu bohatou na jednoduché sacharidy, které pomohou následné regeneraci a doplnění svalového glykogenu (zásobní cukr nacházející se ve svalech, ze kterého při anaerobním tréninku čerpáte energii).
Na pití při tréninku také nezapomínejte
Kromě složení jídelníčku byste určitě měli dbát na dostatečný pitný režim, přičemž každých patnáct minut zátěže byste měli přijmout cca 150 ml vody.
Pokud netrénujete intenzivně déle jak 60-90 minut, není nutno dodávat během tréninku složky, jako jsou ionty či další zdroje energie. Naopak, pokud se podíváte na takového vytrvalostního běžce, zde je rovnice doplňování tekutin i energie zcela jiná a je potřeba se na to individuálně předem připravit.
Suplementace je mnohdy zcela zbytečná
Stejně tak jako u rekreačních sportovců není nutné měnit zásadně poměr či energetickou hodnotu stravy (tělo si většinou řekne, co potřebuje a pokud nepotřebujete hubnout či nabírat svalovou hmotu, není to až tak zásadní), není nutné dodávat do těla ani žádné speciální suplementy.
Většinou, pokud netrpíte nějakým onemocněním a vaše skladba jídelníčku je opravdu pestrá, zdravá a vyvážená, tak tělo dostane vše, co potřebuje právě ze stravy. Umělá suplementace vitamínů, minerálů a dalších živin není v takovém případě potřeba (to samozřejmě nemusí platit pro vrcholové sportovce).
Jak si to tedy obecně shrnout?
Každý jsme jedinečný a každý provozujeme sportovní aktivitu za zcela jiným účelem. Od toho by se proto také měla odvíjet skladba jídelníčku, pitný režim, odpočinek a celková regenerace.
Není možné shrnout všeobecné zásady stravování při sportu zcela pro každého a je vždy důležité brát ohled na vícero aspektů, jakými jsou zdravotní stav, fyzická kondice a cíl tréninku.
Podstatné je však to, že bez kvalitního jídelníčku nikdy nepodáte kvalitní sportovní výkon a pokud se pohybové aktivitě chcete pravidelně a pořádně věnovat, je nutné dbát i na palivo, které svému tělu dodáváte.