Snaha „obalamutit“ stagnující metabolismus se zdá být v posledních měsících středem zájmu. Po objevu „cheat day“ a „cheat meal“ způsobu stravování přichází tzv. refeed day.
Údajně představuje daleko lepší variantu k povzbuzení látkové přeměny, která odmítá reagovat na všelijaké výživové experimenty.
Na jakém principu refeed den funguje?
Celkový denní příjem energie by měl být ideálně rozdělen do trojpoměru hlavních živin (tuky, sacharidy, bílkoviny). V průběhu refeed dne jsou však hlavní živiny v odlišném poměru od běžného dne. Podíl sacharidů je téměř zdvojnásoben, ale podíl ostatních živin zůstává neměnný nebo se mírně snižuje.
V případě sacharidů se myslí především komplexní sacharidy, které najdete např. v ovesných vločkách, celozrnný obilovinách a jiných přílohách. Nadbytek sacharidů má zde plnit jiný účel než si „konečně dopřát“.
Refeed day se má opakovat jednou za 7 až 14 dní a vztahuje se převážně na ty, kteří aktivně trénují. Zvlášť se uplatňuje v doplnění glykogenových zásob, které jsou během náročných silových tréninků vyčerpány.
Sečteno, podtrženo
- Refeed day je určen těm, kteří umí spolehlivě rozlišovat makroživiny: tuky, sacharidy, bílkoviny.
- Ti, kdo mají problém hlídat si celkový příjem jednotlivých živin, by si také měli zvolit bezpečnější způsob stravování.
- I zde je riziko, že se člověk nechá snadno unést a tento vysoce kontrolovaný a strukturovaný den se změní v něco velice nekontrolovatelného a ve výsledku nepřínosného.
- V rámci redukčních diet za účelem hubnutí by bylo nejspíš nejlepší na tyto pokusy zapomenout úplně. Než se soustředit, jak zdravé stravování občas obejít, je vhodnější najít vyvážený režim, u kterého nejsou tyto myšlenky vůbec potřeba.
- Zvýšený příjem komplexních sacharidů při silových sportech není žádnou novinkou. Je to známý způsob, který po čase dostal nový kabát. Je účinný, jen jej v případě velmi aktivních sportovců s daleko vyšším energetickým výdejem nestačí aplikovat jednou za 14 dní. Silový sportovci musí mít obecně zvýšený příjem sacharidů.