Chytré fitness náramky (používá se také anglický název wearables) jsou revoluční technologií, jíž si jednoduše můžete připnout na ruku nebo na oděv, a díky jejím senzorům sledujete různá data týkající se vaší pohybové aktivity – např. počet kroků, tepovou frekvenci, spálené kalorie apod.
Trh je těchto malých, ale šikovných pomůcek opravdu plný, proto může být matoucí, jaký náramek si vlastně vybrat. V tomto článku vám s tím rádi poradíme.
Co všechno je wearables?
Wearable znamená anglicky nositelný, jsou to tedy všechny technologie, které můžete nosit přímo na sobě, na rozdíl od takových mobilů, které nosíte v kapse či v kabelce.
Kromě fitness náramků do této široké kategorie spadají mj. chytré hodinky (nejznámější jsou Apple Watch), Google brýle, chytrá sluchátka a dokonce i chytré oblečení.
Běžnému člověku však pravděpodobně budou naprosto stačit fitness, resp. activity trackery (zde je průkopníkem značka Fitbit).
Co všechno chytré náramky (trackery) umí?
Mezi nejčastější funkce patří měření rychlosti a tempa, počtu kroků, vzdálenosti, kterou jste urazili, tepové frekvence, spálených kalorií, hloubky (kvality) spánku, hladiny stresu, krevního tlaku a mnohé bývají vybaveny rovněž GPS lokátory.
Jaký jste typ sportovce?
Fitness náramky lze používat v celé řadě sportovních odvětví od běhu, cyklistiky, plavání, lyžování či snowboardingu až dokonce po jógu nebo potápění.
Ne všechna zařízení dokážou měřit všechno a naopak, pro je mnoho lidí ani nepotřebuje. Zeptejte se sami sebe, jaké jsou vaše cíle. Snažíte se zhubnout? Trénujete, abyste uběhli maraton či půl maratonu? Jste atlet nebo posilujete a potřebujete sledovat reakce vašeho těla a tréninkový status? Jste začátečník a chcete akorát zjistit, jak vaše tělo reaguje na cvičení? Zajímáte se hlouběji o svůj zdravotní stav?
Proč je toto důležité?
Pokud se chystáte například na maraton, bude se vám hodit tracker měřící tepovou frekvenci co nejpřesněji, abyste si dokázali nastavit vhodnou úroveň a intenzitu probíhajícího tréninku.
Naopak někoho zajímá, jak je na tom se zdravím celkově a chce vědět, jaký je jeho tep či krevní tlak během různorodých denních činností po celých 24 hodin (při chůzi, spánku, sezení u počítače, v práci atd.). V takovém případě nemusí být měření přesné, jako když sleduje tyto údaje jen při tréninku.
A pro ty, kteří plavou, cvičí zumbu nebo pilates, je zase zajímavější sledovat kromě tepu také spalování kalorií a rozsah pohybu. Naopak nepotřebují analyzovat celkový výkon.
Další náležitosti:
Podpora aplikací
Před nákupem se nezapomeňte ujistit, zda je zvolený náramek kompatibilní s vaším mobilem, abyste mohli využívat oblíbené sportovní aplikace, kalorické tabulky atp.
Stejně jako u smartphonů i u náramků je rozdíl v operačních systémech. Nejvíce jich podporuje Android a iOS, již zmiňovaný Fitbit je momentálně jediným významnějším výrobcem pro Windows Phone.
Odolnost a vzhled
Důležitá je mimo jiné také odolnost náramku. Ať už jej budete nosit jen při tréninku, kde hrozí různé nárazy, tak celodenně, aby nějakou dobu vydržel.
Většina zařízení nemá problém ani s vodou, existují dokonce speciální chytré náramky pro potápěče až do hloubky 50 m.
Zejména dámy ocení i výběr z různých atraktivních designů. Zvolíte-li si tracker s vestavěným displejem (to je určitě užitečné, ale trochu dražší), musíte pak být o to více opatrnější.
Nabíjení a životnost baterie
Náramek by měl vydržet alespoň pár dní v kuse, ať svá data můžete sledovat plynule. V zásadě existují 2 typy – buď pomocí USB, popř. nabíječky a redukce (obvykle co 5 dní) anebo trackery s bateriemi, jaké bývají v hodinkách. Ty vydrží bez dobití i půl roku.