Sebevědomí je důležité pro každou z nás. Tvoří myšlenky, které máme my ženy samy o sobě a hraje významnou roli ve všem, co děláme.
Zdravé sebevědomí je nezbytné, jelikož nám každý den pomáhá dělat správná rozhodnutí, vytvářet dobré vztahy a čelit obtížným situacím.
Naopak nízké sebevědomí má negativní vliv na náš každodenní život, a dokonce i na psychické zdraví. Projevuje se vyhýbáním se všem a všemu, popř. špatným zvládáním stresových situací, přecitlivělostí na jakoukoli kritiku, úzkostí, nerozhodností, negativním vnímáním sebe sama a svého vzhledu.
Recept na zdravé sebevědomí
Zjistěte, v čem jste dobrá
Nahraďte negativní myšlenky o sobě těmi pozitivními. Nejlepší způsob, jak toho docílit, je mít stále na paměti, v čem vynikáte.
Sepište si na papír alespoň 3 věci, které vám jdou a vzpomeňte si na ně pokaždé, když se vám do hlavy začnou vkrádat myšlenky na to, že něco nedokážete nebo že vám nic nejde.
Pravidelně se hýbejte
Cvičení a sport produkují endorfiny přezdívané hormony štěstí. Když se aktivně hýbete, odbouráváte stres, máte více energie, dobrou náladu a lepší pocit sama ze sebe. K tomu samozřejmě patří zdravé stravování.
Relaxujte
Stres a nízké sebevědomí mohou způsobovat únavu a nechuť věnovat se běžným činnostem. Dopřejte si proto odpočinek, tedy cokoli, co vás uklidní a zároveň nabije energií (koupel, zábal nebo masáž, meditace, jóga, čtení, zpěv, tanec, pobyt v přírodě).
Stanovte si cíle
Myslete na to, čeho byste chtěla dosáhnout a na každý den si stanovte reálné cíle a sledujte svůj pokrok tím, že si zapíšete všechny úspěchy. Můžete chtít dosáhnout čehokoli (dokončení práce, úklidu či tréninku).
Když uvidíte, že jste si všechny úkoly a cíle odškrtla, budete se cítit mnohem lépe. Zároveň však neklesejte na mysli v případě, že to někdy nevyjde.
Dívejte se na věci z jiného úhlu
Nad novými, případně obtížnými situacemi nepřemýšlejte stylem „proč bych se s tím vůbec měla obtěžovat, stejně to bude k ničemu“, místo toho si řekněte „měla bych to alespoň zkusit“.
Nebojte se zkoušet nové věci, ať už je to učení se nějakému cizímu jazyku, šití, vaření, malování, výroba šperků nebo třeba programování a webdesign, prostě cokoli, co vás zajímá a láká.
Začněte pomalu s pomocí internetu či skupinou podobně naladěných lidí. Jestliže se hned zpočátku nevzdáte, uvidíte, jak se váš život obohatí a možná v sobě najdete skrytý talent, což vaše sebevědomí ohromně nabudí.
Neuzavírejte se před okolím
Mnoho nesebevědomých lidí dává přednost samotě. Snažte se trávit hodně času s rodinou a přáteli, popř. přímo s nějakou zájmovou skupinou lidí, se kterými můžete společně sportovat a trávit volný čas.
Snažte se být ostatním nápomocná. Neznamená to, že máte řešit cizí problémy, ale protějšek vyslechněte a buďte tu pro něj. Pomůžete mu a dobrým pocitem i sama sobě.
Jak v sobě probudit ženskost?
Všechny výše uvedené rady souvisí i s ženskostí. Sebevědomá a spokojená žena je taková, která o sebe pečuje, žije aktivně, umí si dopřát odpočinek, je kreativní, ví co chce, má své cíle a plány, dokáže být nápomocná a nebojí se říct si o pomoc či projevit emoce.
To ovšem neznamená, že byste se měla nechat tlačit do nějakých škatulek. Každá žena je jedinečná a klíčové je být svá, mít se ráda a najít v sobě zdravé sebevědomí.