Pokud se věnujete sportu a jste aktivní, pak byste měli vědět o tom, jak důležité je dodržovat pitný režim. O pitném režimu se dočtete prakticky kdekoliv, možná vám to přijde, jako stále „omílané“ téma. Ale vězte, že stále mnoho lidé to bere na lehkou váhu.
Nezapomínejte, že naše tělo se skládá především z vody a z vody jsme také živi. Bez jídla můžete přežít několik dnů, ale bez vody jen několik hodin. Zkrátka pití je alfa a omega našeho života a při sportu to platí dvojnásob. Jak by tedy měl vypadat pitný režim sportovce?
Když v těle dojde k úbytku vody
V případě, že dojde k nedostatku vody ve vašem těle, automaticky se snižuje výkon při silovém i aerobním tréninku. Pitný režim jde ruku v ruce se sportovním výkonem. Vždy je horší mít žízeň, nežli hlad.
Jakmile pocítíme žízeň, je už pozdě. Důležité je pít stále, aby naše tělo bylo stále dostatečně hydratované. Pocit žízně je už doslova záchranný signál, kdy naše tělo volá o pomoc. Jakmile dojde k dehydrataci, projeví se to únavou, bolestí hlavy, otupělostí a někdy dokonce nevolností. Zkrátka pití je důležitější, než si možná myslíte.
Příjem a výdej tekutin v rovnováze
Nejdůležitější je snaha o to, aby příjem byl v rovnováze s výdejem tekutin. To znamená, že jakmile se začneme více potit, okamžitě bychom měli zvýšit příjem tekutin. Proto si s sebou na trénink vždy vezměte láhev s pitím. Při cvičení je třeba dělat pauzy a vždy se důkladně napít. Ale pozor, neznamená to, že vypije například půl litru na „ex“. To by nemělo ten správný efekt.
Podobně jako s jídlem platí, že je lepší pít po troškách, ale častěji. Když vypijete hodně vody najednou, bude vám těžko a zároveň pocítíte brzy opět žízeň. Postupné zavlažování tělo přijme mnohem lépe.
Zda pijete dostatečně poznáte také podle barvy moči. Jakmile je žlutá nebo až do hněda, značí to, že jste málo pili. To se často stává po ránu, neboť v noci většinou nepijeme. Přes den by se to však stát nemělo.
Jak je to s iontovými nápoji?
Otázkou však zůstává, jak je to s iontovými nápoji? Jestliže sportujete pravidelně a trénink trvá 1 – 2 hodiny, iontové nápoje byste si měli dopřát. Obsahují totiž minerální látky a glukózu. Jsou velmi vhodné pro doplnění při ztrátě tekutin a elektrolytů.
Odborníci poukazují na to, že pití iontových nápojů během cvičení napomáhá udržet si lepší sportovní tempo. Ovšem to platí v případě, že opravdu dřete a potíte se, a to déle než jednu hodinu. Při běžném aerobním cvičení není třeba pít iontové nápoje, ale vystačíte si s obyčejnou vodou, nebo ochucenou minerálkou.
Naslouchejte především svému tělu a svým potřebám. Ovšem pozor, vyhýbejte se sladkým nápojům, které mohou také zpomalit váš výkon, a ještě se po nich tloustne. Takže slazené nápoje ke cvičení rozhodně nepatří.
Nezapomínejte se napít
S pitím je to o dost jednodušší, než s jídlem, přesto je třeba to více řešit. Není důležité jen to, kolik toho za den vypijeme, ale také co pijeme a v jakých dávkách. Jestliže si ráno dáte půl litru kávy, rozhodně to nelze počítat do pitného režimu, naopak kafe vás ještě více odvodní. Stejně tak alkohol. Pijte tedy spíše čistou vodu, ovocné ředěné šťávy, lehce ochucené minerálky nebo ovocné neslazené čaje.
Pokud víte, že půjdete po práci cvičit, vezměte si s sebou pití, raději hned větší láhev, abyste měli jistotu, že nebudete mít žízeň. Navíc pitný režim hraje důležitou roli také při hubnutí. Pokud chcete hubnout, musíte tělo pořádně prolévat, aby se odplavily různé nečistoty a ledviny dobře pracovaly. Naučte se mít pití stále při sobě, abyste na to nemuseli myslet.