Ztrácíte se v informacích, které na vás denně sypou média?
Jste zvyklí snídat něco, co se podle nejnovějších doporučení vymyká?
Máte snídat bílkoviny, sacharidy nebo raději nesnídat vůbec?
Možná už jste se v záplavě nejrůznějších alternativních směrů a trendů ve výživě ztratili a rádi byste si utřídili myšlenky. Pomůžeme vám. Podíváme se na zoubek tomu, jak to s tou snídaní vlastně je.
Snídat, ano či ne?
Měli byste snídat ovesnou kaší nebo vajíčka? Chleba se šunkou nebo jogurt s müsli? A co je pro vás vlastně nejvhodnější?
Možná vás naše odpovědi trochu zklamou. Jde totiž o vysoce individuální záležitost a co může vyhovovat jiným, nemusí vyhovovat vám.
Snídaně jako taková je důležitým jídlem dne pro mnoho lidí, nicméně pokud máte stravování zvládnuté na 100 %, zjistíte, že vám snídaně nevyhovují. Důležité je, abyste se během dne vyhnuli návalům hladu, chutím a zvládli ujíst množství živin a energie, které vaše tělo potřebuje.
Pokud budete svůj příjem v tomto směru podhodnocovat nebo nadhodnocovat, nikdy vám tento přístup nepřinese nic dobrého.
Jak by měla taková snídaně vypadat?
Dejme tomu, že jste se rozhodli a dle vlastního uvážení usoudili, že snídat budete/chcete/měli byste. Teď ale vyvstává otázka, co je vlastně vhodné na snídani zařadit?
Můžete se setkat s názory, že nejlepší snídaně je taková, která obsahuje dostatek sacharidů jako zdroj energie pro celý den.
Na druhou stranu jsou zde zastánci snídaně založené na bílkovinách, nebo tucích. Kdo má pravdu?
Volte zlatou střední cestu
Pokud své tělo teprve poznáváte, vsaďte na zlatou střední cestu a snažte se jíst v každém ohledu vyváženě. Co se onou vyvážeností myslí? Pamatujte vždy na to, aby v každém jídle byly zastoupeny všechny makroživiny, tj. sacharidy, bílkoviny, tuky.
Je rozdíl, jestli si dáte ke snídani sladký koláč nebo celozrnný chleba obložený sýrem, šunkou a zeleninou. I když by měla tato dvě jídla totožnou energetickou hodnotu, po prvním jídle dostanete hlad mnohem dříve z důvodu nedostatku bílkovin, vlákniny a nadmíry jednoduchých sacharidů.
Nebojte se ovšem sacharidů. Potřebujete je ke správné funkci mozku, vyššímu fyzickému výkonu během dne aj.