Suplementy, nebo také sportovní doplňky stravy, mají za úkol sportovcům a lidem, co aktivně trénují, doplnit specifické nutriční potřeby, které jim mohou v každodenním jídelníčku chybět.
Slouží zejména jako podpora v konkrétních fázích tréninku a jiných obdobích (např. před závody).
Na trhu takových přípravků existuje celá řada, takže může být jejich první nákup matoucí.
Inspirujte se tímto článkem, abyste věděli, podle čeho vybírat a na co se sami sebe zeptat, abyste zvolili ten správný.
Základní rozdělení suplementů
Obecně se sportovní doplňky stravy dělí do 4 skupin.
Skupina (D) je zakázaná nebo nebezpečná a B a C vyžadují ještě další výzkumy, zda jsou opravdu prospěšné, proto budeme mluvit jen o 1. skupině (A).
Sem patří sportovní nápoje, gely, cukrovinky a tyčinky, syrovátkový protein a ostatní proteiny, tekutá strava, vápník, železo a další minerály, vitamíny a multivitamíny, probiotika, elektrolyty, kofein, kreatin a bikarbonát.
Nejoblíbenější suplementy
I v samotné skupině A je jich ale pořád hodně, omezíme tedy výběr na ty, které opravdu fungují a nejsou jen ztrátou peněz.
Mezi takové patří kreatin, železo, multivitamíny/multiminerály, vitamín D, syrovátkový protein a dále rybí olej a aminokyseliny BCAA.
Přírodní vs. syntetické
Ve většině případů zpracovává tělo jak přírodní tak syntetické vitamíny stejným způsobem.
Výjimkou je kyselina listová (lepší v syntetické podobě), dále vitamín E a beta-karoten (lepší v přírodní).
Složení
Pro lepší vstřebání je u některých vitamínů a minerálů potřebná tzv. chelátová vazba.
Tyto cheláty (např. sukcinát/jantaran hořečnatý, citrát vápenatý, uhličitan vápenatý, askorbát vápníku, kyselina aspartová, kyselina jablečná apod.) se proto přidávají do některých přípravků. Nejde o nic škodlivého, pozor si však dávejte na to, aby žádný suplement, který si chcete koupit, neobsahoval cukr, umělá barviva a ochucovadla, konzervační látky a přísady jako šelak, chlor a jiné chemikálie.
Výrobce (značka)
Kvalitní a renomovaní výrobci vyvíjejí své produkty na základě vědeckých výzkumů, z těch nejlepších surovin a platí si nezávislé testy, které potvrdí jejich bezpečnost a účinky. Nemají problém se specifikací svého zboží a předložením vědeckých důkazů a ochotně a podrobně zodpoví na všechny dotazy.
Cena
U sportovních suplementů je lepší připlatit si za kvalitu. Příliš levné výrobky (hlavně ty, co se prodávají v běžných obchodních řetězcích) mohou být ošizené. Nejdražší, ale obvykle nejkvalitnější přípravky jsou poskytovány přímo výrobcem přes internet, katalogy nebo nezávislé obchodní zástupce.
Vcelku dobrý poměr kvality a ceny mají produkty z lékáren a specializovaných sportovních obchodů a obchůdků se zdravou výživou.
Co dále usnadní orientaci?
Při výběru suplementů se ptejte:
- Je to bezpečné a legální?
- Dávají reklamy na tento produkt vůbec smysl?
- Existují studie provedené na hotovém výrobku, ne jen na jednotlivých složkách a byly tyto výzkumy provedeny u vytrvalostních sportovců?
- Je doporučené množství všude stejné, neliší se např. ve studii a na etiketě?
- Na co konkrétně potřebuji doplněk stravy a je pro mě opravdu nezbytný?
Pokud si stále nejste jistí, poraďte se i s lékařem či lékárníkem.