Získáváním zkušeností se sestavováním tréninků pro vás bude čím dál tím menší problém vytvořit si nový tréninkový plán. Účinnost tréninků může někdy kolísat, proto pro zlepšení výsledků je třeba trénink jednou za čas obměnit.
Při zvyšování zátěže probíhají v těle přirozené adaptační procesy do té doby, než si na ně organismus zcela nepřivykne. Obměna je proto základním rysem efektivního tréninku.
Okolnosti pro změnu charakteru tréninku
Rozlišujeme dva typy svalových vláken a u obou se musí počítat s jejich odlišnou funkcí. Z těchto důvodů je pro rozvoj svalů nutné zaměřit se na posilování obou dvou.
Tréninky s malým počtem opakování podněcují bílá (rychlostní) svalová vlákna. Praktikování vyššího počtu opakování je zaměřeno na vytrvalostní červená (pomalá) vlákna. Jestliže jste zvyklý používat těžké váhy a usilujete o zvětšení objemu svalů, záměnou programu za trénink s vysokým počtem opakování získají svaly novou kvalitu. Svaly budou vyrýsovanější (zřetelnější) a na pohled plastičtější.
Střídáním neboli cyklováním tréninků vytvoříme předpoklad pro kontinuální vývoj postavy. Jedním z pravidel správného tréninku je jeho všestrannost, proto by se jeho obměňování mělo dodržovat. Obměňování přináší zlepšování. Zlepšování má limit pouze v našem geneticky předurčeném potenciálu.
Výhody obměny tréninku
- Cyklováním těžkých a lehkých tréninků se stane svalový rozvoj ucelený
- Prospěch z toho budou mít i šlachy a vazy, které vyžadují dostatečnou regeneraci
- Obměna cviků obnáší možnost oživit jednotvárné tréninky (stroje obměnit za činky, zpřeházet tréninkové dny, atd.)
Trénink je dlouhodobý a ucelený proces, při kterém je třeba vše systematicky korigovat. Technická složka tréninku, kam lze řadit i jeho obměnu (cyklování), je závislá na vaší koordinaci a pohybových schopnostech.