Jste žena, která s věkem nabírá na váze, a to i přesto, že pravidelně cvičí a má zdravý jídelníček? Možná vám jsou kalhoty náhle těsnější, některé partie máte povolenější, snadněji přibíráte a naopak hůře shazujete nadbytečná kila.
Tyto změny mohou být způsobeny hormonálními změnami. K nim dochází v raném středním věku, kdy tělo začíná produkovat méně ženského hormonu zvaného estrogen.
Jedná se o proces perimenopauzy, který předchází menopauze či klimakteriu (stavu, kdy ženské tělo definitivně přestane uvolňovat vajíčka – estrogen také vzniká ve vaječnících). Perimenopauza začíná ke konci 30.-40. let věku, ale u některých žen se může objevit už po dvacítce!
Přečtěte si, co byste měla o estrogenech a fytoestrogenech vědět, a jak jimi přirozeně bojovat proti nadváze.
Co to jsou fytoestrogeny?
Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které v trávicí soustavě získávají estrogenní účinky. Mají podobné vlastnosti jako ženský hormon estrogen.
Jejich hlavním zdrojem je sója. Zdá se, že ženy v asijských zemích, kde sójové produkty patří k základním kamenům stravy, méně trpí příznaky menopauzy, jakým jsou například návaly horka.
Tato teorie však vyžaduje podrobnější zkoumání, stejně jako otázka, zda fytoestrogeny chrání ženu před rakovinou prsu a jinými chorobami, či nikoli.
Typy fytoestrogenů
Mezi fytoestrogeny patří:
- isoflavony (vyskytují se ku příkladu v květech červeného jetele a v sóji, používají se k alternativní léčbě takzvaného klimakterického syndromu)
- lignany (mají navíc antioxidační vlastnosti, najdeme je v různých druzích semínek, zeleniny a ovoce)
- stilbeny a kumestany (objevují se v jeteli, fazolích či hrachu)
(Fyto)estrogeny a tělesná hmotnost
Estrogen se ukládá v tukových buňkách. Když se jeho produkce sníží nebo zpomalí, tělo se snaží udržet co nejvíce tuku, ve kterém je uložen. Výsledkem je těžší hubnutí. Problémovou partií se stává hlavně břicho a pas.
Někteří lékaři doporučují k opětovnému zvýšení hladiny estrogenu podstoupit substituční terapii. Při ní se užívá syntetický estrogen. Substituční terapie má však řadu nebezpečných vedlejších účinků. Mnohem lepší je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující přírodní fytoestrogeny a podporující zdravé hubnutí.
Přírodní fytoestrogeny navíc pomáhají snižovat hladiny triglyceridů (škodlivé tuky nacházející se v krvi), tzv. „zlého“ cholesterolu a cholesterolu celkově.
Přírodní zdroje fytoestrogenů
- sójové boby a výrobky ze sóji (tofu, tempeh, sójové nápoje)
- olejnatá semínka a ořechy (lněné, sezamové, slunečnicové, kešu)
- obiloviny (pšenice, oves, ječmen, rýžové otruby)
- ostatní luštěniny (fazole, čočka, hrách)
- některé druhy ovoce a zeleniny (jablka včetně granátových, mrkev, kapusta včetně růžičkové, brokolice, zelí, meruňky, česnek, bobulovité ovoce, broskve, cuketa)
- léčivé bylinky (různé odrůdy ženšenu, fenykl, anýz, červený jetel, vojtěška, kořen kudzu, lišejník, andělika)
- kvalitní káva
Výhody a nevýhody fytoestrogenů
- Jsou prevencí před rakovinou, případně pomáhají s její léčbou (zejména rakoviny prsu)
- Chrání vás před kardiovaskulárními nemocemi a vysokým cholesterolem, které mohou vyústit v infarkt, mrtvici nebo aterosklerózu
- Zmírňují symptomy menopauzy
- Snižují riziko vzniku osteoporózy (ta se také vyskytuje hlavně u žen) a podporují její léčbu
- Zvyšují libido
X
- Mohou vést k růstu nádorových buněk v prsu, k infarktu či mrtvici
- Mohou negativně ovlivňovat plodnost, způsobovat hormonální poruchy a zvyšovat riziko vzniku kognitivních poruch (např. demence).
Negativní účinky se mohou projevit spíše v případě nadměrné konzumace sóji (především geneticky upravené a nefermentované). Pokud to není vyloženě nutné, není vhodné podstupovat substituční hormonální terapie.