Jen málokdo z nás umí správně dýchat, a to platí dvojnásobně při cvičení. Můžete se snažit sebevíc, ale pokud neovládáte správnou techniku dýchání, úspěch se nedostaví.
Každý z nás by se měl naučit poslouchat a dostatečně vnímat své tělo, které funguje jako celek. Když cvičíme, měli bychom cvičit komplexně, tudíž se plně soustředit na základní aspekty, ke kterým dýchání také patří. Jak na to? Poradíme vám!
Správná technika dýchání
Možná si říkáte, že na dýchání není nic složitého, ale opak je pravdou. Naučit se správně dýchat může být pořádný oříšek pro každého z nás. Je třeba si uvědomit, že cvičení a dýchání jsou na sobě závislé a jedno ovlivňuje druhé.
Když cvičíme, začneme se zadýchávat a tím jak se to snažíme „udýchat“, vlastně dýcháme špatně. Naopak při špatném dýchání zase nepodáváme ten správný výkon a dostaneme se vlastně do začarovaného kruhu. Důsledkem nedostatečného dýchání snížená výkonnost a zvýšená únava.
Správně bychom měli dýchat zhluboka a hlasitě. Jen si vzpomeňte, když jste v tělocvičně či posilovně, jak sportovci dýchají hlasitě, až vám to může být nepříjemné. Ale tak má vypadat správné dýchání, abychom nedýchali pouze napůl.
Zkuste víc vnímat svůj dech
Ještě, než začnete cvičit, chvíli si sedněte nebo lehněte na záda a zkuste se soustředit na svůj dech. Pokud dýcháte pouze „povrchově“, nedýchá se vám příjemně, ale jinak to neumíte. Zkuste se pořádně hluboce nadechnou a vydechnout, nejlépe do břicha.
Správné dýchání by mělo aktivovat bránici, tělesné jádro a také navodit příjemný stav. Zkuste si každý den udělat několik minut čas na trénink dýchání, zlepšíte si také svou koncentraci.
Jak na to?
Zlaté pravidlo zní, záběr rovná se výdech, uvolnění rovná se nádech. Jakmile svaly pracují, vydechněte, ve chvíli kdy se vracejí do původní pozice, se nadechněte. Pokud na to budete při cvičení myslet, máte napůl vyhráno.
Nikdy při cvičení nezadržujte dech, to je ta největší chyba, kterou můžete udělat. Pokud vám dělá problém správné dýchání, je vždy lepší dýchat alespoň nějak, nežli vůbec. Přesto se na samotnou techniku dýchání zkuste více soustředit, není důvod, abyste to nezvládli.
Výdech a nádech
Dýchání je zcela přirozená věc, kterou děláme pořád, ale málokdy se na to dokážeme soustředit. Co řeknete někomu, když se mu udělá špatně? Hlavně správně dýchej. Říkáme i to svým dětem, když je učíme plavat nebo jiný sport, ale my samy děláme často velkou chybu, protože dýcháme příliš mělce.
Věděli jste, že správným dýcháním můžete až zdvojnásobit svou energii? Pokud dýcháte jen povrchně, nedostanete do sebe dostatek kyslíku, aby mohlo tělo optimálně fungovat.
Ideální cvičení, při kterém se naučíte správně dýchat, je jóga. Ta je z velké části postavena právě na dýchací technice. Nádech by měl začínat spodním, bráničním dýcháním a dále pokračovat do hrudníku a končit v plicních hrotech. Dále je výdech, který jde opačně, shora dolů a začíná pod klíčními kostmi, pokračuje hrudní kostí a končí v bránici.
Stejně jako nádech, je důležitý také výdech. Ten by měl být hluboký, uvolňující. Zkuste si sednout do tureckého sedu, položit obrácené dlaně na kolena, narovnat záda, zavřít oči a soustředit se na hluboký nádech, co nejdelší a následně hluboký výdech. Brzy poznáte ten rozdíl. Dýchání je zcela jiné, než jste byli dosud zvyklí.
Dýchání a cvičení patří k sobě
Jedno bez druhého zkrátka není možné. Když cvičíme, musíme dýchat a bez dýchání nemůžeme cvičit. Je tedy velmi důležité dělat obojí poctivě. Naučte se správně dýchat, jakmile budete tyto techniky dobře ovládat, budete mít více energie na cvičení.