Nevíte-li o čem bude řeč, pojďme si karnitin krátce představit. L-Carnitin je přírodní chemická látka, kterou můžete zařadit mezi aminokyseliny. Tato látka se v poslední době těší velké oblibě mezi sportovními nadšenci a lidmi při redukčních dietách, jelikož její přítomnost ve stravě či nápojích dokáže pomáhat účinnému odbourávání tuků.
Karnitin se přirozeně vyskytuje i v živočišných potravinách, které každodenně konzumujeme. Najdeme ho například v hovězím či ovčím mase a určité množství se nachází i v mateřském či kravském mléce.
Pokud se řadíte mezi vegetariány či vegany, je jeho přísun ve vaší stravě pravděpodobně minimální či dokonce nulový.
Karnitin se všeobecně používá pro zlepšení tukového metabolismu při vyšší fyzické zátěži. Pokud si tedy karnitin do stravy naordinujete jen tak, bez jakékoliv pohybové aktivity, pravděpodobně žádný rozdíl při shazování tukových zásob nepocítíte.
Jak takový karnitin vlastně funguje?
Tato přírodní látka napomáhá transportu mastných kyselin z tuků do mitochondrií buněk, kde dochází k jejich beta oxidaci a tím i ke spalování.
Jednoduše řečeno, karnitin dopomůže našemu organismu k tomu, aby co nejvíce energie pro činnost buněk, a tím i pro naši fyzickou aktivitu, získával právě z uložených tuků. Tohoto mechanismu se dnes s oblibou využívá při klasických redukčních dietách, kdy je lidem doporučeno zbavit se nadbytečného tuku za pomoci zvýšené fyzické aktivity.
Rekonvalescence? Užívejte L-Carnitin!
Karnitin se hodí i pro jiné účely než jenom pro spalování tuků. Tato látka se doporučuje užívat i lidem při rekonvalescenci po různých úrazech a zraněních, jelikož napomáhá ke zlepšení celkového metabolismu svalové buňky a tím i její regenerace a hojení.
Díky přísunu dostatečného množství karnitinu před tréninkem zlepšíte svoji výkonnost, potlačíte chutě k jídlu a nastartujete svoje spalování na maximum.
Nikdy však nezapomínejte na to, že nehubnete díky karnitinu, nýbrž právě díky dostatečné fyzické aktivitě. Pokud chcete karnitin využívat jako doplněk stravy při redukční dietě, neobejdete se bez pravidelné (alespoň 3 krát týdně) a dostatečně dlouhé sportovní aktivity v aerobním pásmu, kdy dochází ke spalování tuků nejvíce.
Karnitin vám tedy dopomůže zvýšit schopnost vašeho organismu spalovat tuky při zátěži o několik procent, ale nikdy ho neberte jako zásadní příčinu úbytku tukové hmoty. A jak poznáte, že cvičíte správně tak, abyste co nejvíce spalovali tuky?
Najděte svoji ideální tepovou frekvenci
Je důležité, abyste se během celého tréninku pohybovali v takzvaném aerobním, neboli spalovacím pásmu, kdy k vašim buňkám stále dochází dostatek kyslíku, čímž může docházet k oxidaci neboli spalování.
Spalovací pásmo si ohlídáte díky speciálním sportovním hodinkám, které vám budou hlídat tepovou frekvenci, anebo použijte jednoduché pravidlo, které sice není tak přesně, ale pro začátek vám pro odhad tepové frekvence postačí.
Jestliže se při výkonu zadýcháte a přesto můžete vyslovit bez problému souvislou větu, pravděpodobně cvičíte správně. Cílem aerobního tréninku není se v prvních patnácti minutách uhnat, ale vydržet v tempu po co nejdelší dobu. Ideální je cvičit po dobu alespoň 45 minut, protože lidský organismus se do spalovacího režimu dostane až po určité době zátěže.
Až se do svého spalovacího pásma dostanete, zkuste v něm co nejdéle setrvat a pauzy si dopřávejte pouze výjimečně a na krátkou chvíli. Začínejte vždy pozvolna, nemusíte hned lámat vytrvalostní rekordy. Důležité je si uhlídat tep na 55-65% vaší maximální možné tepové frekvence.
Pokud nepoužíváte speciální hodinky, je dobré si čas od času tep uprostřed aktivity změřit, abyste měli alespoň minimální přehled, na jaké tepové frekvenci se nacházíte. Vzorečky pro výpočet ideální tepové frekvence pro spalování najdete na internetu, kde si také můžete ověřit, zda je vaše úsilí dostatečné.
Nakonec už jen nezapomeňte do boje s nadbytečnými kily zapojit právě L-Carnitin, který vám pomůže dosáhnout vysněné postavy mnohem dříve, než byste čekali.