Vsadit na jednoduchost se vyplatí
Jak nešlápnout při nákupu potravin vedle? Rozhodně se vyplatí nedůvěřovat chytlavých reklamním sloganům a poutavým etiketám. Skutečně zdravé potraviny reklamu nepotřebují. Proč? Jsou jimi základní potraviny pěstované odnepaměti v našich podnebných šířkách:- ovoce
- zelenina
- celozrnné obiloviny
- luštěniny
- ořechy
- semínka
Proč se vyplatí číst informace na obalech výrobků?
Považujete za zdravé tzv. light potraviny? Přestože obsahují méně tuku, zdraví neprospívají. Jak je to možné? Potraviny s nízkým obsahem tuku v sobě často ukrývají „éčka“, umělá sladidla, jednoduché cukry a jiné látky, které nahrazují chuť a konzistenci tukové složky.
Pokud „light“ potraviny do jídelníčku zařazujete, dávejte při jejich výběru pozor na nutriční složení a kalorickou hodnotu.
Stejně obezřetní buďte také při výběru sušeného ovoce. Sušené ovoce je samo o sobě zdravé, problém však může nastat, je-li sířené (konzervované oxidem siřičitým) nebo slazené. Takové ovoce raději nekupujte a přednost dejte ovoci sušenému mrazem. I to jezte s mírou.
Snadno oklamání můžete být také v případě umělých sladidel. Umělá sladidla jsou mnohdy zdraví škodlivější než často démonizovaný bílý cukr. Pokud se bez sladké chuti neobejdete, sáhněte po banánech, datlích a jiném zvláště sladkém ovoci, které sladkou chuť propůjčí i nejrůznějším pečeným moučníkům, dortům a jiným sladkým dezertům.
Další výrobky, které se zdají být na první pohled zdravé, jsou müsli tyčinky a instantní kaše. Prodávané jako hotové produkty obsahují jednoduché cukry, nasycené tuky, „éčka“ a další přidané látky.
Nejlépe uděláte, připravíte-li si müsli sami v pohodlí domova. Potřebovat budete pouze vločky, ořechy, semínka, případně kvalitní proteinový prášek. Skvělou zprávou je, že podomácku připravené müsli je nejen chutnější, ale také levnější v porovnání se zakoupenými výrobky.