Všechno souvisí se vším, a proto ani zdravá životospráva nepatří mezi výjimky. Pojem životospráva v sobě zahrnuje stravování, pohyb i potřebnou regeneraci.
Výživoví odborníci vám řeknou, že chcete-li shodit přebytečná kila a udržet si zdravou váhu, neměli byste se soustředit jen na jídlo nebo cvičení. Měli byste kombinovat obojí.
Stejně důležité je také nezapomínat na odpočinek, protože právě ten ovlivňuje metabolismus a celkové zdraví.
Zkrátka a jednoduše, ve všem, co v životě děláte, je důležité najít rovnováhu.
Zdravý jídelníček
Zdravé stravování není věda. Platí, že byste měli ve vhodném množství kombinovat tři základní složky, tj. sacharidy, tuky a bílkoviny. Vybírat byste je měli z vhodných zdrojů. Zároveň byste neměli konzumovat jejich škodlivé zástupce.
U sacharidů byste se měli vyvarovat jednoduchým, bílým a rafinovaným cukrům. Naopak přednost byste měli dávat škrobům. Škroby najdete v cereáliích (rýže, kukuřice a různé obilniny), potravinách z nich vyrobených (pečivo, těstoviny), v bramborách, luštěninách a ovoci.
Z tuků jsou nejnebezpečnější tzv. transtuky (ztužené tuky ve smažených jídlech, fast foodu, chipsech apod.). Naopak v pořádku a zdraví prospěšné jsou omega-3 a 9 mastné kyseliny. Tyto kyseliny obsahují např. avokádo, olivy, olivový olej a další kvalitní rostlinné oleje, dále mořské ryby, ořechy a semena, hořká čokoláda a kakao.
Zdrojem kvalitních bílkovin jsou živočišné výrobky, luštěniny a sója.
Kromě výše zmíněného nezapomínejte na pravidelný příjem vitamínů, minerálů a vlákniny. Konzumujte čerstvé potraviny, nepřehánějte to se solí, omezte uzeniny a alkohol. Jídlo si užívejte, nejezte ve spěchu, ze stresu či nudy.
Pravidelný pohyb
Kalorie přijaté z jídla je třeba vhodným způsobem spálit, ať se v těle neukládají jako přebytečný tuk. Pro mnoho lidí je však těžké začít se pravidelně hýbat, avšak za tu hromadu zdravotních benefitů to stojí.
Pravidelný pohyb s sebou přináší snížené riziko kardiovaskulárních a dalších onemocnění, zpevněné svaly, lepší náladu a mozkové funkce, více energie, silnější imunitu, snížení stresu, udržování si zdravé váhy i kvalitnější sexuální život.
Každý si může zvolit druh cvičení, resp. sportu, který ho bude bavit. Pocit radosti z pohybu je nejdůležitější.
A jak často se hýbat? Záleží na vašem cíli. Obecně se doporučuje 150 minut mírné (popř. 75 minut dynamické) aerobní (kardio) aktivity týdně, u silového tréninku alespoň 2x za týden pracovat se všemi hlavními svalovými skupinami.
Kvalitní spánek
Po fyzické činnosti si tělo žádá odpočinek. Bez kvalitního spánku nelze dlouhodobě fungovat a je to i škodlivé.
Na pracovišti i při řízení auta to může vést k nepozornosti, chybám, ba dokonce i nehodám. Vyčerpání organismu se brzy negativně projeví na celkovém zdraví.
Spát byste měli 6-8 hodin denně. Důležité je chodit spát, pokud možno ve stejnou dobu, a ne pozdě v noci. Spát byste měli v chladnější místnosti (15-20 stupňů), tichu, tmě a na kvalitní matraci. Někomu k usnutí napomáhají relaxační rituály, koupel, heřmánek, teplé mléko apod.
Naopak se vyhněte tomu, abyste se před spaním přejedli, popíjeli kávu a alkohol. K dobrému spaní napomůže právě zmíněný pohyb během dne.
Jak vidíte, strava, pohyb a odpočinek jsou tři základní „stavební“ kameny života a jsou spolu úzce propojeny. Když se budete snažit, aby všechny byly co nejkvalitnější, máte velkou šanci, že váš život bude delší, šťastnější a s menším rizikem zdravotních problémů.