Češi se považují za gurmány, nicméně v porovnání s mnoha jinými národy toho mají hodně co dohánět. Česká strava je málo pestrá a spousta lidí má osvojené špatné stravovací návyky.
Špatná strava Čechů vede k nadváze a obezitě. S těmito nemocemi souvisejí také další zdravotní obtíže (vysoký krevní tlak, zvýšené riziko infarktu a jiných srdečních chorob).
Česko donedávna patřilo k zemím s největším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva. Právě tyto typy rakoviny jsou spojeny s nedostatkem pohybu, vlákniny a nadměrnou konzumací tuků a uzenin.
Naštěstí se v posledních letech situace zlepšuje díky zavedení bezplatných preventivních vyšetření a skutečnosti, že se lidé začínají více zajímat o jídlo a zdravý životní styl obecně.
Kde získat informace o jídle?
Informací, zejména na internetu, existují tisíce a mnohdy jsou protichůdné nebo se objevují nové, rozdílné od těch předchozích (např. jestli je nejdůležitějším jídlem dne snídaně, jestli jsou vejce škodlivá kvůli obsahu cholesterolu apod.).
Nejlépe uděláte, budete-li čerpat informace od renomovaných a certifikovaných odborných/lékařských společností a národních autorit. Naopak se raději nespoléhejte na všelijaké blogy, necertifikované poradce, dietní rady celebrit v bulváru aj.
Rozdíl mezi lidmi, kteří hledají informace a těmi, kteří ne
Lidé, kteří se nezajímají o správnou výživu, mají sklon kupovat méně kvalitní a nezdravé potraviny, protože si myslí, že zdravé jídlo je drahé. Ignorují výživové údaje, jejich vztah k jídlu je spíše impulzivní a emocionální a nejsou moc ochotní cvičit.
Typickým příkladem jsou chudé a rozvojové země. Zatímco hladomory lidé skoro nikde netrpí, obyvatelé těchto zemí si zvykli konzumovat dovážené nezdravé potraviny a nápoje (fast food, chipsy, sladkosti, colu, limonády…), protože je to pro ně jednodušší a levnější než místní vypěstované plodiny, ryby nebo čerstvá zelenina.
Také se méně hýbají, protože auta už jsou dostupná prakticky všude na světě.
Co je typické pro Čechy?
Ačkoli se situace zlepšuje, je v Česku stále zvykem jíst ve spěchu, pochutnávat si na tučném mase, omáčkách a holdovat alkoholu. Co se týče hledání informací, většina lidí s nimi neumí správně pracovat a za dobré zvyky považují ty, které si osvojili v rodině. Češi stále věří médiím, zatímco právě na již zmiňované státní instituce se obrací jen čtvrtina obyvatel.
Jaké jsou tedy zásady zdravého stravování?
- Nejdůležitější složkou je ovoce, zelenina, bílkoviny (hlavně z luštěnin, ryb, vajec a libového masa), celozrnné výrobky, mléčné produkty (s nižším obsahem tuku) a kvalitní tuky – nenasycené mastné kyseliny (ořechy a semena, rostlinné oleje, ryby).
- Při vaření omezujte používání cukru a soli a volte zdravé způsoby přípravy.
- Pozor si dejte na průmyslově zpracované potraviny. Nejhorší jsou tzv. ultra zpracované (UPP) a trans tuky.
- Nezapomínejte na pitný režim. Do toho se samozřejmě nepočítá alkohol, ten by denně neměl překročit 20 g u mužů a 10 g u žen.
- Pravidelně se hýbejte.
- Inspirujte se středomořskou kuchyní (používá se i název DASH dieta).