Co se doopravdy skrývá pod pojmem funkční trénink? Pokud již nějakou dobu pravidelně trénujete, určitě jste se již s tímto termínem setkali.
Funkční trénink se doopravdy odlišuje od jiných druhů cvičení a to především tím, že jím máme posilovat přesně stanované svalové skupiny tak, abychom dosáhli co nejlepšího a nejzdravějšího fungování svého těla – odtud název funkční.
Cílem funkčního tréninku není se co nejvíce zpotit či vydřít si doslova duši z těla, ale posílit předem určené svalové skupiny, které zajišťují správný a především zdravý pohyb a držení těla.
Ve skutečnosti je funkční trénink více spojen s fyzioterapií a rehabilitací jako takovou, při kterých je důležité zhodnotit, na jaké funkce lidského těla se zaměřit více a které je možno vynechat.
Nejedná se o jednostranně zaměřený pohyb, jako u mnoha jiných sportů (představme si například tenistu, který ve velké zátěži vykonává stále stejné rotace těla), ale preferuje se trénink, který je předem sestavený pro onoho určitého člověka zvlášť.
Trénink šitý přesně na míru
Právě proto je také nevhodné, aby se funkční trénink prováděl ve skupinách, jako je tomu v některých dnešních fitness centrech.
Každý člověk je jiný – máme rozdílné potřeby, chutě a touhy a z tohoto tvrzení bychom měli vycházet i při tréninku.
Někdo z nás například musí celý den prosedět v kanceláři u počítače, často ve velmi nevhodné pozici, která jednostranně zatěžuje naši páteř.
Současně, pokud jsme celý den otočeni k počítači ve stejném směru a nesedíme rovně, zkracujeme si tím určité svalové skupiny, které je posléze nutno vhodným funkčním tréninkem znovu posílit a rozhýbat.
V jiné situaci než běžný člověk se nachází také vrcholový sportovec, pro kterého je důležitý důkladný strečink po cvičení, rozhýbání nepoužívaných svalových skupin a zároveň relaxace svalů, které jsou přetěžovány. J
ednostrannému zatížení jsou vystaveny také těhotné ženy či staří lidé, u kterých je při volbě vhodného tréninku nutno brát v potaz také aktuální zdravotní stav, fyzickou kondici a větší náchylnost organismu ke zraněním.
Sestavení funkčního tréninku by tak mělo být vždy na míru pro onoho určitého člověka, nikoli stejné pro celou skupinu odlišných lidí. I proto je dobré se vždy nejdříve poradit s odborníkem, který zná anatomii lidského těla podrobněji nežli laik.
Komplexní cvičení ve všech rovinách lidského těla
Cílem funkčního tréninku je vykonávat pohyby ladné, a zaměřené na pohyb ve všech rovinách lidského těla. Jelikož každý den vykonáváme pohyby, kterými jsou více či méně zaměřené na jednu stranu, je důležité tuto nerovnováhu následně vyrovnat.
Důvodem zatěžování jedné strany těla je především dominance jedné strany hemisféry. Známe to z běžného života, někdo z nás je pravák, někdo levák a určité pohyby zkrátka vykonáváme vždy svoji silnější stranou těla.
Cílem funkčního tréninku je svalové dysbalance co nejlépe vyrovnat tak, abychom se vyhnuli hrozícím bolestem páteře a podpořili svůj přirozený zdravý postoj.
Důležité je posílit střed těla
Při funkčním tréninku bychom rozhodně neměli opomenout střed těla, což je především hluboký stabilizační systém, cizím slovem nazývaný core. Z tohoto systému, ačkoli to tak nevypadá, vychází ve skutečnosti většina našich pohybů.
Hluboký stabilizační systém páteře, dále jen HSSP, je skupina několika svalů, odpovědných za správné, funkční pohyby, balanci našeho těla a celkové udržení rovného postoje během dne.
Posílením HSSP můžete zvýšit nejenom sílu svého těla, ale také jeho flexibilitu. Budete se cítit vyrovnanější, přestanou vás trápit nepříjemné bolesti zad a celkovou změnu k lepšímu bude moci pozorovat i vaše blízké okolí.
Do této skupiny svalů nepatří povrchové svaly, které lze rozeznat na první pohled, ale svaly uložené hluboko pod nimi. Patří sem svaly lokalizované na břiše, spodní části trupu, ale i hluboké zádové svaly.
Správné posilování HSSP by mělo být nedílnou součástí funkčního tréninku, vhodné je zařadit například některá balanční cvičení jako je bosu, TRX, cvičení s činkami, medicinbaly a cvičení s jinými vhodnými pomůckami.
Funkčním tréninkem si udržíte nejenom zdravé tělo, ale také zlepšíte svoji kondici, spálíte tukové zásoby a po čase si i zformujete křivky do požadovaných tvarů. Tento trénink využívá hlavně působení váhy vlastního těla, někdy společně s tréninkovými pomůckami.
Při funkčním tréninku procvičíte též zrychlení a zpomalení, přičemž budete zapojovat svalové skupiny, o kterých jste možná ani neměli tušení. Uvidíte, že již po několika lekcích budete pociťovat daleko větší stabilitu a budete se cítit výkonněji.
Ze zdravotního hlediska nám funkční trénink může dopomoci k rychlejší rekonvalescenci po různých zraněních, což ocení zejména profesionální sportovci.
Zaujaly vás klady tohoto cvičení? Neváhejte a objednejte se na svoji první lekci k osobnímu trenérovi, který vám zajistí kvalitní trénink a poradí, jak cvičit. Nemůžete-li si svého trenéra dovolit, nezoufejte.
Pro začátek můžete vyzkoušet hromadné kruhové tréninky, při kterých si jistě každý z nás najde svou slabinu, kterou se pro začátek pokusí přemoci.