Ať už přibíráte na váze nebo nemůžete zhubnout, může to mít různé skryté důvody. Jedním z nich, který vás možná ještě ani nenapadl, je i nepořádek ve vaší vlastní kuchyni.
Je to vlastně jednoduché. Lidé, kteří žijí v chaosu a stresu, mají často sklony k přejídání. Pokud ani ve vašem domově nevládne řád a organizace, může se to projevit v mnoha oblastech. Patří mezi ně i problémy s vahou a dodržováním správné životosprávy.
Co zjistila studie
Studie společnosti Cornell Food and Brand Lab zkoumala spojitost mezi nepořádkem v kuchyni, stresem v každodenním životě a spotřebou kalorií.
Výzkumníci pracovali se skupinou 98 žen. Jednu polovinu požádali, aby 10 minut počkala v neuklizené kuchyni (neumyté nádobí ve dřezu, poházené noviny kolem apod.), druhá pak čekala v té samé, avšak již uklizené místnosti.
Na stole měly obě skupiny dam připravené různé občerstvení: koláčky, sušenky a mrkve, z něhož si směly brát po libosti. Před pokusem ženy ještě vyplnily dotazník, jestli momentálně cítí, že mají vše v životě pod kontrolou, cítí se neutrálně anebo naopak nic pod kontrolou nemají.
Výsledky studie byly jednoznačné. Ženy, které seděly v neuklizené kuchyni (a navíc zrovna dle svého názoru zažívaly stresové období) daly během čekání přednost nezdravé svačině a zkonzumovaly celkově přes 100 kalorií. Druhá polovina, která čekala v uklizené místnosti (a ženy, jenž v dotazníku uvedly, že momentálně mají vše v životě pod kontrolou), snědla pouze 38 kalorií.
Co z toho vyplývá
Zřejmě i bez studií je jasné, že:
- trávit čas v neorganizovaném, chaotickém prostředí (a navíc být celkově ve stresu) neprospívá vhodné životosprávě a má vliv na to, jak se stravujete.
- nikdo neříká, že musíte mít svůj domov pořád jako ze škatulky a trávit veškerý volný čas velkým úklidem, ale určitě uklízejte průběžně.
- udržováním pořádku a čistoty v kuchyni můžete zabránit stresu a nutkavým chutím.
- když si uvědomíte, že prostředí, v němž žijete, ovlivňuje rovněž to, co jíte, bude pro vás jednodušší udržovat svůj domov tak, abyste měli lepší a snadnější přístup k zdravým potravinám.
- ačkoli této konkrétní studie se zúčastnily pouze ženy, u mužů by byl výsledek s nejvyšší pravděpodobností stejný.
Co konkrétně můžete udělat pro to, abyste se doma stravovali zdravě?
Mějte vhodné potraviny na očích
Stává se vám, že když otevřete ledničku či spíž, sáhnete automaticky po chipsech, čokoládě, zmrzlině, zákusku nebo uzeninách? Zkuste místo nich skladovat ovoce a zeleninu. Umyjte ji, nakrájejte a uložte do plastových nádob tak, abyste po ní mohli kdykoli sáhnout a byla tím prvním, co uvidíte po otevření lednice.
To platí také pro svačiny. Místo chipsů a čokolády mějte vždy po ruce pytlíček s ořechy, ovocem a jinými zdravými pochutinami.
Šetřete čas
Ne každý má vždy čas dělat přes týden speciální zdravé obědy a večeře. Zkuste takové jídlo připravit ve větším množství už o víkendu, popř. některý večer v týdnu a berte si z něj průběžně.
Ovoce a zeleninu lze navíc zmrazit. Pak si stačí akorát vzít, když máte chuť a mít ji po ruce, když chystáte těstoviny, saláty, polévky, snídaně apod.
Nechejte si po ruce odměrky a lžíce
Lidé si často nakládají zbytečně velké porce. Jestliže budete mít odměrky na očích, nezapomenete je používat. Zároveň používejte malé talíře místo velkých.
Průběžně uklízejte
- Zbytky jídla, které nespotřebujete naráz, schovejte, abyste je neviděli.
- Nádobí umyjte hned po jídle, nenechávejte ho ležet, po každém vaření hned vyčistěte sporák.
- Udržujte pořádek v poličkách, šuplících, spíži a v lednici.
- Pokud máte rodinu, zapojte do úklidu všechny, včetně dětí a naučte je vracet věci tam, kam patří, umýt si po sobě nádobí a hned vyhazovat prázdné obaly a kelímky.