Odpočívat v příjemně vytopené, provoněné sauně a zároveň hubnout? Zní to paradoxně, ale je tomu skutečně tak. I samotný relax, jakým je saunování, může zlepšit vaši kondici. Přečtěte si v tomto článku, jak to funguje a jaké výhody s sebou pravidelné saunování přináší.
Základem je horko
Pobyt v teple zrychluje metabolismus až o 20 %. Toto „nakopnutí“ navíc umožní spalování kalorií ještě několik hodin poté, co jste byli horku vystaveni. Zároveň dochází k pocení, takže ztratíte i určité množství vody. Co se týče konkrétního počtu kalorií, které při pobytu v sauně lze spálit, realistický odhad je něco mezi 100 až 136 za hodinu.
Pobyt v sauně však zlepšuje také vaši náladu, snižuje stres a podporuje regeneraci. To všechno má zřejmě souvislost rovněž se zlepšením fyzického výkonu. Nejenom z tohoto důvodu mnoho trenérů doporučuje návštěvu sauny před i po cvičení. Nejenže tím zvýšíte počet spalovaných kalorií, ale navíc uvolníte svaly.
Lze spalovat v sauně také tuk?
Bohužel saunování nemá vliv na ztrátu tělesného tuku. Jak už bylo uvedeno výše, ztratíte trochu vody pocením, ale i kdyby to znamenalo, že číslo na vaší váze trochu klesne, většinou to hned naberete zpátky, jakmile něco sníte nebo vypijete.
Lidé s vysokou hladinou soli (sodíku) v organismu mívají problémy se zadržováním vody. Pro tyto jedince může být saunování prospěšné, když spolu s vodou (potem) ztratí rovněž také sůl. Ani oni by to ovšem neměli se saunováním přehánět, protože nadměrné pocení může vést k nerovnováze elektrolytů (iontů – patří sem hlavně sodík, draslík, chlorid, vápník, hořčík a některé další), důležitých pro nervovou soustavu, srdce a svalstvo.
Některé studie ale naznačují, že spalování tuků mohou podpořit sauny využívající infračervené záření (tzv. infrasauny či infrakabiny).
Sauna a detoxifikace
Podpořit hubnutí lze také pročištěním organismu od těžkých kovů a dalších toxinů, které jinak zatěžují metabolismus. Tyto škodlivé látky se rovněž vyloučí z těla potem. Jak už bylo řečeno, sauna snižuje stres, a tím i produkci tzv. stresového hormonu kortizolu, jehož zvýšená hladina způsobuje inzulinovou rezistenci (sníženou schopnost reakce tkání na inzulin) a hromadění tuku.
Bezpečné saunování
Poraďte se s lékařem, pokud máte vysoký či naopak hodně nízký tlak, potíže se srdcem nebo ledvinami, nebo jste starší 65 let. Výjimku netvoří ani těhotné ženy.
Vždy:
- Nechoďte do sauny najezení (že se zde nesmí chodit pod vlivem alkoholu a uvnitř kouřit, to snad ani zmiňovat nemusíme).
-
Jestliže s pravidelnými návštěvami teprve začínáte, nepřekračujte zpočátku dobu pobytu déle než 20 minut. Ideální je rozvrhnout si čas na 3x 15 minut s tím, že po každé čtvrt hodině se zchladíte a doplníte tekutiny.
-
Před a hlavně po saunování vypijte alespoň 2 až 4 sklenice vody.
-
Ochlazujte se pomalu, abyste zbytečně nenamáhali srdce.
-
Opusťte saunu okamžitě, pocítíte-li zimnici, bolesti hlavy, nevolnost, závratě či jakékoli jiné nepříjemné příznaky.