Tuky patří k základním složkám potravy, to je skutečnost, která pro mnoho z vás již není novinkou.
Jejich doporučený denní příjem by se měl pohybovat mezi 30-35 %. Daleko důležitější je ale poměr nasycených a nenasycených mastných kyselin, které tuky přirozeně obsahují. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Jednoduše řečeno, nasycené tuky jsou tužší konzistence, kdežto tuky nenasycené se vyskytují v tekuté podobě. Strukturou však jejich odlišnosti zdaleka nekončí, proto se na ně pojďme podívat blíže.
Nasycené mastné kyseliny
Tuky s obsahem nasycených mastných kyselin najdeme převážně ve výrobcích živočišného původu, a to zejména v uzeninách, sádle, mléčných výrobcích, kakaovém másle či tučném mase. Vyskytovat se mohou i v rostlinných tucích, a to v tzv. tropických tucích, kterými jsou kokosový a palmový olej. Zde jsou zastoupeny v poměrně vydatném množství.
Proč jsou nasycené mastné kyseliny škodlivé?
- Přispívají ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi
- Vedou ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění
- Zvyšují riziko obezity
I přes jejich neblahý vliv na lidský organismus, jsou nasycené mastné kyseliny v České republice konzumovány v daleko vyšším množství, než je, dle odborníků, jejich doporučená denní dávka.
Nenasycené mastné kyseliny
Mezi nejdůležitější zdroje nenasycených mastných kyselin řadíme omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
První skupinu nalezneme ve lněném či řepkovém oleji a kvalitních roztíratelných tucích z nich vyrobených. Významným zdrojem omega-3 mastných kyselin je také rybí tuk, a to především mořských ryb, jakými jsou např. losos, makrela, tuňák, aj. V neposlední řadě jimi disponují ořechy, olejná semínka a avokádo.
Jaký vliv mají nenasycené mastné kyseliny na zdraví člověka?
- Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi
- Snižují riziko vzniku krevních sraženin
- Mají pozitivní vliv na srdce a jeho správnou činnost
- Jsou nezbytné pro přirozený růst a vývoj dětí
Některé nenasycené mastné kyseliny jsou pro náš organismus vyloženě nezbytné. Tělo si je neumí samo vytvořit, a tak je jejich pravidelný příjem pro lidský organismus bezpochyby zásadní.
Čemu při výběru tuku věnovat pozornost?
Nelze jednoznačně tvrdit, že všechny rostlinné tuky jsou zdraví prospěšné a naopak, že všechny živočišné tuky jsou zdraví škodlivé. Důležité je dodržovat jejich přijímané množství, dbát na jejich kvalitu a složení jednotlivých mastných kyselin.
Vhodné je upřednostňovat výrobky s převahou nenasycených mastných kyselin a pokud možno jimi nahrazovat výrobky spadající do skupiny nasycených mastných kyselin.