Rychlé životní tempo, náročné zaměstnání, nepravidelné směny, každodenní péče o chod domácnosti. To všechno jsou výmluvy, kvůli kterým většina lidí není schopna dodržet své každoroční předsevzetí začít pravidelně cvičit.
Možná máte pocit, že lepší občasný pohyb než žádný. Pravidelnost je ale pro cvičení a tréninky zásadně důležitá. Nepravidelný pohyb může člověku naopak uškodit. Obzvlášť, pokud nedostatek času řešíte příliš intenzivním tréninkem bez předešlé přípravy a dostatečné kondice.
Důsledky nepravidelného pohybu
Již několik odborných studií ukázalo, že lidé, kteří cvičí nepravidelně, mají větší tendenci nabírat kila. Rychle ztloustnou proti těm, kteří nesportují vůbec!
Například běžci, kteří každý den tvrdě trénovali a pak náhle s pravidelným během přestali, rychle přibrali a navíc si přivodili mnohá nepříjemná zranění.
Následky příliš intenzivního cvičení
30 minut pohybu denně vás dostatečně ochrání před cukrovkou, obezitou, vysokým cholesterolem, vysokým tlakem a dalšími civilizačními chorobami.
A co takový dvouhodinový intenzivní trénink? Tak ten také není příliš efektivní. Přetížené tělo je náchylnější ke zranění, vyčerpání (a s tím spojené problémy se spánkem), srdeční arytmii, psychickým problémům i depresivním stavům.
Motivace k pravidelnému pohybu
Následující rady vám mohou pomoci nenásilně a bezpečně zahrnout cvičení do své každodenní rutiny.
Mějte reálné cíle
Nikdo nečeká, že po týdnu uběhnete maraton nebo se zúčastníte soutěže kulturistů.
Pravdou je, že pokud vás po tréninku nebolí jediný sval, tak pravděpodobně nebyl příliš efektivní. Rozhodně by vás ale nemělo píchat v plicích, neměli byste lapat po dechu či dokonce mít závratě a cítit, že na vás jdou mdloby.
Trénink podobného typu není bezpečný a s nejvyšší pravděpodobností vás také odradí od jakéhokoli dalšího úsilí.
Začněte 10-20 minutami denně s kardio cvičením, jakým může být svižná chůze či lehký jogging. Postupně k němu přidávejte další pohybové aktivity s ohledem na váš stanovený cíl.
Poraďte se s trenérem
Zkušený trenér vám může pomoci nastavit si reálný cíl, takový, který je vhodný přímo pro vás. Zároveň vám ukáže správné techniky a opraví vás, když něco děláte špatně. To je další ochrana před zbytečným zraněním či fyzickým vyčerpáním.
Hledejte různorodost
Stejné cviky každý den, případně obden vás brzy omrzí. Každých 4-6 týdnů trénink lehce obměňte.
Když je pěkné počasí, choďte co nejčastěji cvičit na čerstvý vzduch. Doma zase můžete cvičit na trenažéru a přitom například sledovat TV, poslouchat hudbu nebo si číst knihu.
Jednoduché cviky lze zařadit též do každodenních činností, jakými jsou úklid, zahradničení aj.
Trénujte s přáteli
Rodina a přátelé jsou skvělou motivací. Navíc ve více lidech bude pohyb zábavnější.
Místo toho, abyste s partnerem po práci koukali na TV či s kamarády chodili jen posedět na kafe, běžte si zaběhat, projet se na kole, přihlaste se na nějakou skupinovou lekci, nebo vyrazte na výšlap.
Rada na závěr
Každý někdy povolí nebo se opravdu objeví okolnosti, kvůli nimž není pravidelný pohyb po určitou dobu možný.
Jestliže takový vážný důvod máte i vy, nezanedbávejte zdravý životní styl úplně. Jezte zdravé a nutričně výživné potraviny, vyhýbejte se alkoholu a kouření, vyhledávejte čerstvý vzduch a dopřejte si kvalitní spánek.