Také jste na internetu narazili na protichůdné informace o hubnutí a zdravém stravování? Pak nejste zdaleka jediní. Těchto publikovatelných mýtu existuje celá řada a obzvláště ženy jim velmi rády věří.
O jaké lži se nejčastěji jedná? Dočtete se v následujícím článku.
1. Všechny kalorie jsou stejné
Pravdou je, že kalorie jsou měřítkem energie a mají stejný energetický obsah. Neznamená to však, že všechny zdroje kalorií mají totožné účinky na tělesnou váhu.
Různé potraviny procházejí různými metabolickými procesy a hlad nebo hormony, které regulují tělesnou hmotnost, ovlivňují úplně jinak.
Kalorie z proteinů nejsou ty samé kalorie jako ze sacharidů či tuků. Proteinové kalorie, na rozdíl od těch sacharidových a tukových, snižují chuť k jídlu a zlepšují funkci hormonů, jež ovládají vaši váhu.
Po kaloriích z celistvých potravin (např. ovoce) se cítíte dříve sytí než po kaloriích z rafinovaných jídel (např. sladkostí).
S kaloriemi souvisí i další mýtus, a to, že čím méně jich přijmete, tím rychleji zhubnete. Pravdou je, že pokud je radikálně omezíte, začne vaše tělo urychleně vytvářet tukové zásoby a zpomalí metabolismus. Tím se chrání před „podvýživou“.
2. Tvrdé cvičení je jediný způsob, jak zhubnout
Naopak, ztrátu kil podpoří zavedení menších postupných změn, u kterých však déle vydržíte. Pohyb je při hubnutí klíčový, ale u většiny lidí stačí, když se budou hýbat pravidelně a věnovat se aktivitám, jež je baví.
Pokud chcete zhubnout, platí, že byste měli spálit více kalorií, než jich reálně zkonzumujete. V praxi to znamená méně jíst a více se hýbat.
3. Po sacharidech tloustnete
Po některých sacharidech, např. ze sladkostí a jiných rafinovaných pochutin ano, avšak v případě celozrnných potravin či hnědé rýže tomu tak úplně není. Je s klidem do svého jídelníčku zařaďte. To samé pravidlo platí o tucích.
Zdravé tuky najdete v:
- mořských rybách
- olivách a olivovém oleji
- zvěřině
- luštěninách
- ořeších a semínkách
- hořké čokoládě a kakau
4. Je dobré vynechávat některá jídla nebo jíst co nejméně
Nárazové extrémní diety obvykle nevedou k dlouhodobé ztrátě hmotnosti. Naopak váš organismus rozhodí, a vy díky nim můžete ještě více přibrat. Nehledě na to, že vám budou chybět důležité základní živiny.
Lidé si také myslí, že by měli vynechávat určitá jídla dne, třeba večeři. Vy ale nepřibíráte z toho, že jste si dali večeři. Pokud přibíráte, tak ze špatně zvolené večeře.
5. Existují potraviny, které urychlují metabolismus
Metabolismus zahrnuje všechny chemické procesy trvale probíhající uvnitř těla. Udržují vás naživu a orgánům zaručují jejich správné fungování (dýchání, obnovu buněk a trávení jídla).
K těmto procesům je potřeba energie a její dostatečné množství, jež se u lidí liší v závislosti na věku, pohlaví nebo genech. Je jen málo vědeckých důkazů, které by potvrdily existenci speciálních potravin urychlujících metabolismus. Pokud jde o reklamní produkty, mohou obsahovat nadmíru kofeinu a cukru.
6. Nízkotučná jídla jsou vždy zdravá
Pozor! Nízkotučné neznamená bez tuku. Takový produkt sice obsahuje méně tuku než plnotučná varianta, ovšem nezaručuje vždy zdravou volbu. Někdy mohou tyto potraviny obsahovat naopak více cukru. Vždy pozorně čtěte etikety.
7. Snídaně je základ, chcete-li zhubnout
Podle některých studií, lidé, kteří nesnídají, více přibírají. Tato studia ovšem neberou v úvahu jiné návyky daných osob, důvodem nemusí být vynechání snídaně.
Další mýtus je, že snídaně zrychluje metabolismus a že jíst víckrát denně po menších porcích podporuje spalování kalorií. Jestli snídáte nebo ne, by nemělo nijak zvlášť ovlivňovat vaši váhu.
8. Tzv. zázračné diety fungují
Pravda je taková, že po jejich ukončení opět přiberete.
Neměli byste se soustředit jen na konkrétní dietu, ale spíš na to, jak se stát zdravějším a šťastnějším člověkem, který se dlouhodobě udržuje v kondici. K tomu vám pomůže více se hýbat, zdravěji jíst a kvalitně spát.