Konečně jste se odhodlali začít cvičit, ale říkáte si, že samotného vás to nebaví? V tom případě čtete správně.
Fitness a jiné sporty jsou samozřejmou součástí zdravého životního stylu a je jedno, jestli jste duší i tělem kulturista, rádi závodíte, hrajete kolektivní sporty anebo si jdete zacvičit jen tak pro radost.
Díky pravidelné pohybové aktivitě se udržujeme ve formě nejenom fyzické, ale i psychické, proto by provozování nějakého pravidelného cvičení měl zvážit každý, kdo cítí, že jeho život je někdy až příliš hektický.
Sport můžete brát jako formu relaxace, zábavy i odreagování, navíc je vhodný naprosto pro všechny, protože možností jak si dát do těla je opravdu mnoho.
Co ale dělat, když se vám do cvičení moc často nechce a ke sportovnímu výkonu se musíte pokaždé hodiny přemlouvat?
Najděte si svého sparing partnera
Sparing partner je v podstatě tréninkový partner, se kterým chodíte cvičit.
Je jasné, že někomu vyhovuje spíše individuální trénink, protože když jdete trénovat samostatně, nemusíte brát na nikoho ohledy. Můžete se rozhodnout kdykoli se vám zachce a máte čas a nemusíte si domlouvat předem stanovený, na pevno domluvený termín.
Při samostatném cvičení se také nemusíte nikomu přizpůsobovat, ať už jde o tempo, druh či časové rozložení tréninku.
Na druhou stranu má cvičení ve dvou mnoho výhod, proto si zde řekneme alespoň ty nejpodstatnější.
Nejlepší kamarádku nechte raději doma
Pro začátek si velmi dobře rozmyslete, jakého sparing partnera si zvolíte. Měl by to být někdo, na koho se dá spolehnout a kdo vám nezruší trénink pět minut před očekávaným začátkem. Dále byste si měli rozumět i po lidské stránce, takže určitě nebude na škodu, pokud za sparing partnera přijmete někoho ze svého blízkého okolí.
Na tréninky však nechoďte jako na schůzku s přáteli, měli byste mít předem stanovený cíl, který za určitý čas chcete splnit. Pokud si ke cvičení přizvete kamaráda či kamarádku, se kterými si toho máte vždy „tolik co říct“, může se stát i to, že místo trénování budete klábosit a nepodáte takový výkon, jaký byste si představovali.
Najděte si motivaci!
Váš tréninkový parťák by měl být člověk, který je pro každou „špatnost“ a nebojí se přijímat výzvy. Jedním z velkých plusů cvičení ve dvou je vzájemná motivace. Měli byste si jít navzájem příkladem a dokázat se při tréninku vyburcovat k lepším výsledkům.
Pro člověka je přirozené, že se snaží být za každou cenu nejlepší a právě tohoto byste měli při tréninku využít. Vzájemné předhánění a trumfování se určitě není na škodu. Věřte, že ten správný parťák vám s radostí odpustí, že jste byli tentokrát lepší a bude vás motivovat dál.
Aby vám to v páru klapalo, měli byste mít se svým sparing partnerem alespoň podobné cíle, kterých chcete dosáhnout. Jestliže se snažíte zhubnout anebo naopak nabrat svalovou hmotu, raději než s kamarádem, který si jde zacvičit jen pro zábavu, přiberte do party někoho, kdo to myslí opravdu vážně a kdo chce ze cvičení těžit viditelné výsledky.
Jestliže si s takovýmto člověkem jdete občas třeba zaběhat, na škodu to zajisté nebude. Pokud ale hledáte opravdového sparing partnera, měli byste ze cvičení cítit jeho i své odhodlání.
Musíme si pomáhat
Cvičení za nějakým účelem je vždy běh na dlouhou trať a i tuhle skutečnost byste měli při výběru sparing partnera zvážit. Musí to být někdo, kdo vám lidově řečeno nepoleze na nervy ani tehdy, pokud se budete vídat i několikrát za týden. Ideální tréninkový partner by měl mít nejenom podobné cíle, ale bude dobré, když si budete podobní i po fyzické stránce.
Pokud si zvolíte za partnera někoho, kdo bez problému uběhne maraton, zatímco vy stěží doběhnete tramvaj, pravděpodobně vám to při tréninku klapat nebude.
Vaše fyzické síly by měly být podobné i z toho důvodu, abyste si při cvičení mohli vypomáhat, třeba s náčiním v posilovně. Takovýto fyzicky rovnocenný partner vám pak bez problému podrží činku či zajistí závaží a vaše cvičení bude mnohem lépe odsýpat.
Chcete-li si tedy trénink zpříjemnit a nějakým způsobem ulehčit, sparing partner bude to pravé pro vás. Až se vám příště nebude chtít do posilovny třeba z toho důvodu, že prostě jen nemáte náladu, budete po dobře odvedeném tréninku nakonec vděční, že vás váš parťák do cvičení nakonec dohnal.
Sparing partnera nemusíte mít jenom v posilovně při zvedání těžkých závaží. Tréninkový partner je i člověk, který vás dokáže vytáhnout z gauče na kratší výběh anebo třeba do bazénu. Pokud nejste vyloženě vlk samotář a do cvičení se vám často nechce, určitě zvažte, zda právě vám nechybí vaše spřízněná tréninková duše. Ne nadarmo se přece říká, že ve dvou se to lépe táhne.
Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a vy uvidíte, že s parťákem po boku jde všechno rázem snadněji. Navíc, pokud si zvolíte někoho, pro koho je cvičení nedílnou součástí života, možná se i něco nového přiučíte a na cvičení změníte názor.