Ačkoli se droždí běžně označuje jako kvasnice, ve skutečnosti se jedná o druhotný výrobek z kvasinek druhu Saccharomyces cerevisiae, který vzniká lisováním jejich buněk.
Tyto buňky přeměňují v mouce cukry na oxid uhličitý, a dochází tak ke kynutí těsta.
Droždí se nemusí používat jen k pečení, ale rovněž k dochucování různých pokrmů – salátů, polévek, omáček apod., popř. přímo jako ingredience do mnoha receptů (ideální do vegetariánských a veganských).
Na trhu existuje i droždí lahůdkové, což jsou ve skutečnosti sušené vločky droždí se 7% výtažkem sladu. Kromě toho, že je chutné, je také mimořádně zdravé a plné důležitých živin.
Nutriční hodnoty lahůdkového droždí
V lahůdkovém droždí najdete B-vitamíny – B1 (thiamin, důležitý pro nervovou soustavu a srdce), B2 (riboflavin, pro zdravou pleť, nehty a vlasy, zrak, zažívací a nervový systém) a B3 (niacin, pomáhá zmírňovat deprese, bolesti hlavy, snižovat cholesterol a vysoký krevní tlak).
Dále jsou v něm obsaženy minerály a stopové prvky (hlavně chrom, který mj. podporuje vstřebávání tuků a sacharidů a přeměňuje je v energii, reguluje hladinu cukru v krvi, pomáhá snižovat špatný LDL cholesterol, brání nezvladatelným pocitům hladu a slouží jako prevence proti diabetu 2. typu) nebo volné aminokyseliny.
Tento druh droždí je navíc přirozeně bezlepkový, a protože se jedná o inaktivované kvasnice (neurčené pro kynutí), nenarušuje střevní mikroflóru a nepůsobí tak potíže s trávením.
Kalorická hodnota
100 g lahůdkového droždí obsahuje 1110 kJ a dále pak především vysoký obsah kvalitních proteinů (40 g), 28-34 g sacharidů a 4-8 g tuků.
Recepty s lahůdkovým droždím
Hummus
Ingredience:
400g cizrny, 30g japonské omáčky Tahini, 350g mrkve, popř. řapíkatého celeru, 1 pl droždí, řasa Nori, olivový olej, sušený česnek, majoránka, sůl (himalájská)
Postup:
Cizrnu nechte přes noc namočenou a poté ji vařte 40 minut. Až změkne, dejte ji do mixéru, přidejte k ní olej, Tahini pastu a další přísady. Použijte stejné množství řasy Nori jako majoránky. Ingredience nechte rozmixovat na hustou kaši. Mezitím stále přilévejte vodu. Servírujte s listovou zeleninou a mrkví, popř. řapíkatým celerem.
Tofu pomazánka
Ingredience:
1 balení tofu (natural), 1 cibule, 4 pl olivového oleje, 2 pl droždí, 1 pl sójové omáčky, sůl, pepř
Postup:
Rozmixujte tofu s olejem a trochou vody na jemnou kaši. Tu dochuťte droždím, solí, pepřem a omáčkou. Na závěr vmíchejte z pánve dozlatova osmaženou cibulku. Pomazánku nechte vychladnout a podávejte ji s čerstvým pečivem.
Sýrová pomazánka
Ingredience:
100g droždí, 60g cibule, 100g uzeniny (volitelné), 50g nastrouhaného tvrdého sýra, 4 vejce, 1 sladkokyselá okurka, 1 čl hořčice, pažitka, worcesterská omáčka, sůl, olej
Postup:
Na oleji zpěňte na drobno nakrájenou cibuli (zůstává světlá). Přidejte rozkrájenou uzeninu, rozdrobené droždí a míchejte, dokud se droždí nerozpustí a nezačne vonět. Poté směs zalijte rozšlehanými vejci, osolte, zakapejte omáčkou, přidejte nakrájenou okurku a hořčici a za stálého míchání nechte vejce srazit. Do hotové pomazánky vmíchejte sýr a nasekanou pažitku. Na pečivu ji lze ozdobit plátkem rajčete či proužkem kapie.
Míchaný květák
Ingredience:
1 květák, 1 cibule, kukuřičná krupice, droždí, sůl, pepř, kurkuma, kmín, pažitka, olivový olej
Postup:
Květákové růžičky omyjte a dejte vařit do hrnce s kmínem. Jakmile změknou, slijte vodu sítkem a dejte je stranou. Na oleji osmažte cibuli, přidejte květák, chvíli vše míchejte a dochuťte solí, pepřem a kurkumou. Poté vše zasypte krupicí a zalijte vodou. Měla by vzniknout kaše. Na závěr ji posypte droždím a ozdobte pažitkou.