Jíst zdravě, chutně, a přitom levně je klidně možné. Ačkoli si to spousta lidí nepřizná, záleží jen na stanovených prioritách každého z nás.
Jak na nákupu potravin hravě ušetřit?
- Plánujte nákup s předstihem. Sepište si na papír opravdu jen ty nejdůležitější položky, bez kterých se v kuchyni jako správná hospodyňka neobejdete. Mělo by se jednat o základní suroviny, na kterých stojí a padá i to nejsnáze připravené jídlo.
- Při výběru potravin sáhněte po těch nejpřirozenějších verzích. Neutrácejte peníze za slazené či jinak ochucené produkty. Podtrhnout jejich chuť můžete vy sami, a to především levnějším a zdravějším způsobem.
- Sledujte akční nabídky, v rámci kterých jsou dané potraviny cenově výhodnější, než je tomu obvykle.
- Nenakupujte do zásob, a to ani v případě mimořádných slev.
- Upotřebte zbytky, a to například jejich zamražením nebo usušením.
- Stanovte si v životě své priority! Chcete umět hospodařit s financemi? Je pro vás zdraví na prvním místě? Usilujete o kvalitnější život? Pokud vaše odpovědi byly kladné, investujte peníze raději do jídla než do tabákových výrobků či alkoholu.
Jak takový nákup v praxi vypadá?
Naprostou nezbytností je pitný režim. Jestlipak jste si ale někdy spočítali, kolik vás týdně stojí nákup sladkých limonád, džusů či slazených sirupů? Přesně tyto položky jsou totiž v nákupním košíku naprosto zbytečné.
Daleko lepší chuť vykouzlíte spojením obyčejné vody a čerstvého ovoce, které můžete doplnit například bylinkami z vlastní zahrádky. Na těchto svěžích a vitamíny nabitých domácích džusech nebo limonádách si skvěle pochutnáte, a ještě navíc výrazně ušetříte.
Co se týče mléčných výrobků, i v jejich případě si vystačíte s obyčejnými neochucenými variantami. Zkuste do nich přidat domácí zavařeninu nebo kus ovoce, čímž zvýšíte jejich nutriční hodnotu. Zároveň zapomeňte na uměle slazené produkty, které bývají zpravidla dražší a vašemu zdraví nijak nepřispívají.
Pokud jde o masné výrobky, jejich cena patří k těch nejvyšším. I přesto dejte v případě masa vždy přednost kvalitě před cenou. Vždyť z jednoho kuřete můžete připravit oběd pro celou rodinu a poctivý vývar zároveň. Z vnitřností udělejte paštiku a ze zbylého krku a skeletu použijte maso například do salátu nebo rizota.
Nabízí se vám celá řada možností, jak naložit s kusem drůbeže, tak buďte ekonomičtí.
Zkuste vařit častěji z luštěnin, čímž uděláte dobře nejen svému tělu, ale hlavně finančnímu kontu. Luštěniny nejsou nijak výrazně drahé, a přitom jsou nutričně velmi hodnotné.
Množstvím bílkovin v nich obsažených nahradí třeba již zmiňované maso nebo vejce. Uvaříte z nich výborný guláš, pomazánky, nebo jimi zkrátka a jednoduše obohatíte jakýkoliv pokrm.
A konečně ovoce a zelenina. Ty by měly tvořit naprostý základ každého jídla. I na nich lze výrazně ušetřit, a to koupí sezónních potravin, pokud možno od domácích výrobců.
Významně ulehčíte peněžence i tím, že upřednostníte ovoce a zeleninu po domácku zpracovanou, a to v mražené, sušené či konzervované podobě. Sice nemají tolik vitamínů jako v čerstvém stavu, to ale neznamená, že ztrácí na svém významu. Některé druhy v supermarketu jsou na tom možná s obsahem mikronutrientů na chlup stejně, a to i v syrovém stavu.
Rada na závěr
Stačí tedy nejdříve přemýšlet, a pak začít vařit. Věřte, že toto jednoduché pravidlo má pozitivní dopad nejen na výsledný obsah vaší peněženky, ale i na celkové zdraví.