Kofein zná jistě každý z nás, jelikož se řadí mezi nejznámější psychoaktivní látky vůbec a většina lidí s ním přichází do styku téměř každý den.
Kofein je chemickým složením alkaloid, který se přirozeně vyskytuje v mnoha nápojích, ale i ve spoustě potravinách. Tato látka je někdy považována dokonce za legální drogu, a to právě díky stimulujícím účinkům na centrální nervovou soustavu.
Stejně jako na jiných drogách se na něm můžeme stát závislí, proto bychom si měli hlídat doporučenou denní dávku a raději to s energetickými nápoji nepřehánět.
Kofein najdeme kromě kávy a čaje také třeba ve fazolích či plodech guarany. Bez šálku dobré kávy či čaje si nejeden z nás nedokáže představit ani den, což je důkazem toho, že se naše země může ve spotřebě kofeinu řadit na první příčky světového žebříčku.
Povzbuďte se před tréninkem
Kofein se díky svým povzbuzujícím účinkům na nervový systém stal také velmi využívanou látkou ve sportu a kulturistice, kde hraje jeho konzumace zásadní roli.
Díky správné dávce kofeinu před tréninkem se totiž můžeme nabudit k mnohem větším výsledkům, než jakých bychom dosáhli bez něj.
Kofein je navíc naprosto legální, proto jeho příznivých efektů využívá mnoho sportovců či lidí s vyšším fyzickým výdejem.
Vhodný i při hubnutí
Díky pravidelné konzumaci kofeinu si také zrychlujeme metabolismus, což může mít nezastupitelnou roli například při hubnutí. Pokud si denně dopřáváte 2-3 šálky kávy či jiného kofeinového nápoje, jistě budete pociťovat i rychlejší úbytek hmotnosti a daleko větší energii, které může být někdy při redukčním režimu nedostatek.
Díky správné denní dávce kofeinu tedy podpoříte i rychlejší spalování tuků, a to zejména při aerobní aktivitě. Dávejte si však pozor na zvýšené zadržování vody v těle, které si můžete nadbytkem kofeinu v jídelníčku způsobit velmi jednoduše.
Ve sportu se kofein využívá jako pomocník při aerobních i anaerobních aktivitách, jelikož se díky němu budete před tréninkem cítit plní energie a chuť vyvíjet aktivní pohyb se vás bude držet daleko déle, než by tomu bylo bez kofeinu. Kofein totiž podporuje vylučování hormonu norepinephrinu, který napomáhá využívání energie z mastných kyselin, které jsou nedílnou součástí všech tukových buněk.
Pokud si tedy před nízko i vysoko intenzivním tréninkem dopřejete správnou dávku kofeinu (něco kolem 200-600 mg), vyburcujete tím své spalování na plné obrátky. Stimulující účinek tohoto alkaloidu navíc podpoří vaši výdrž, díky čemuž vydržíte u pohybové aktivity mnohem déle.
Škodí kofein našemu zdraví či nikoli?
Mnoho odborníků se již několik let věnujete výzkumu, zda má kofein příznivý či naopak škodlivý účinek na náš organismus.
Dříve bylo vyzdvihováno zejména riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění u lidí užívajících vyšší dávky kofeinu než je doporučené množství, protože kofein podporuje mimo jiné i zvyšování krevního tlaku. Dnes se však již od této teze opouští a lékaři spíše varují před rizikem vzniku závislosti na kofeinových přípravcích.
Pokud budete kofein užívat dlouhodobě v nadměrných dávkách, je možné, že po nějaké době bez něj nebudete schopni normálně fungovat a budete se cítit stále unavení.
Pravidelná a přiměřená konzumace kofeinu, která by neměla přesahovat 600mg/den, však zdraví spíše prospívá. Mnoho studijí totiž prokázalo, že několik šálků kávy denně napomáhá snížit riziko vzniku Parkinsonovy choroby až o polovinu a navíc si díky ní můžeme zlepšit krátkodobou paměť či jiné funkce našeho mozku.
Kofein v našem těle vyvolává jakousi krátkodobou stresovou reakci, kterou můžeme pozorovat při vyšším vylučování stresového hormonu adrenalinu. Naše tělo je tak díky kofeinu daleko více ve střehu, dochází k aktivaci sympatického nervového systému a tím k rozšíření cév, zrychlení tepové frekvence a zvýšené mobilizaci tuků.
Tento stav je pro naše tělo krátkodobě velmi prospěšný, což jistě pociťuje každý, kdo konzumaci kofeinu pravidelně holduje.
Konzumace této stimulační látky se doporučuje také k lepší regeneraci svalů po tréninku, bylo totiž dokázáno, že po tréninku dávka rychlých sacharidů společně s kofeinem napomáhá až dvakrát rychlejšímu doplnění glykogenu do svalů, než kdybychom si dopřáli pouze sacharidy.
Kofein je tedy vhodné zařadit v přiměřené dávce jak před tréninkem, tak i po něm.
Kofeinu vždy s mírou
Přesto, že kofein má na náš organismus prokazatelně pozitivní efekt, neměli bychom to s jeho konzumací přehánět, a to ani jako vrcholoví sportovci. Právě díky jeho stimulujícím účinkům si totiž můžeme způsobit poruchy spánku či nepříjemné pocity neklidu přes den. Bylo prokázáno, že nadměrné dávky kofeinu působí dokonce opačně, proto si po požití vyšší dávky můžete připadat spíše utlumení.
Další nevýhodou kofeinu jsou také jeho diuretické vlastnosti, jelikož v našem těle působí velmi močopudně. Pokud si tedy dáváte šálek kávy či jiného kofeinového nápoje, vždy ho doplňte i sklenicí čisté vody, abyste tak zabránili nechtěné dehydrataci. Na pravidelný příjem tekutin by měli dbát hlavně lidé při redukci hmotnosti a ti, co se chystají vyvíjet zvýšenou fyzickou aktivitu.
Poločas rozkladu kofeinu v našem těle se uvádí něco kolem šesti hodin, proto si jeho konzumaci ve večerních hodinách odpusťte a raději se těšte na ráno. Zvýšenou pozornost věnujte také formě, v jaké kofein požíváte, pokud si například kávu dáváte nejraději oslazenou a s mlékem, pozitivní účinky kofeinu na mobilizaci tuků nečekejte. Až příště budete chtít doplnit energii, dejte si raději lahodné černé esspreso, anebo šálek zeleného čaje s citrónem.
Sportovci a kulturisté mohou rovněž využít kofeinu ve formě doplňků stravy, které se dají pořídit téměř ve všech fitness centrech či obchodech se sportovním vybavením. Pokud si budete každodenně hlídat přiměřenou míru, tak kofeinu zdar!