Pokud se rozhodnete pravidelně cvičit, je třeba se zaměřit na důležité body. Abychom posílili svalstvo, je velmi důležité jej zároveň dobře protahovat. Zkrátka posilování a protahování patří neodmyslitelně k sobě.
Možná si říkáte, jak na to. Není to v podstatě nic složitého. Jestliže budete trénovat pod dozorem trenéra, jistě vám přesně vysvětlí, jak posilovat svaly, a zároveň je také protahovat. Nicméně tohle zvládnete také sami, stačí jen vědět, jak na to.
Důležité je cvičení neodbývat, soustředit se na něho a věnovat mu dostatek času a energie.
Základ správného posilování
Ještě než začnete posilovat, měli byste se nejprve pořádně protáhnout. Protažení (nebo také strečink) je velmi důležitý zejména proto, že dojde k zahřátí svalů ještě před samotným posilováním. Všechny svaly mají totiž neustálou tendenci k ochabování.
To brzy poznají zejména kulturisti, jež jsou nuceni na několik měsíců přerušit trénink. Proto je potřeba svaly neustále posilovat, ale také protahovat, aby nedošlo ke zkracování svalů. Protažení je tedy důležité nejen před samotným cvičením, ale také po jeho ukončení.
Protahování
Protahování napomáhá k tomu, aby byly svaly a šlachy pružné a nedocházelo tak k přetížení pouze na určitých místech. Nejvíce bychom se měli zaměřovat na šíjové svalstvo, paže a předloktí, stehna a lýtka. Zkrátka protažení si zaslouží všechny části našeho tělo. Málokdo si uvědomí, že dobře protažené svaly půjdou mnohem lépe posilovat, aniž byste pociťovali bolest.
Jak je to se svaly?
Svaly tvoří u muže až 36 % tělesné hmotnosti a u žen je to přibližně 32 % hmotnosti. Množství svalstva v těle přirozeně různě kolísá zejména v závislosti na věku a trénovanosti jedince. Zajímavé je také rozložení svalů, více než polovina svalové hmotnosti je v dolních končetinách, 28 % tvoří horní končetiny a 16 % zbývá na hlavu a trup.
Svalstvo tvoří nejobjemnější tkáň v našem těle, se kterou lze také velmi dobře pracovat. Zajímavostí je také to, že obsahují třikrát tolik vody než tuková tkáň, jsou tedy o dost těžší než tuk. Proto se často stává, že se zbavíte tuku, ale naroste vám svalová hmota, tedy nezhubnete, jen postava se zpevní.
Protahování jako cvičení
Strečink a posilování lze jednoduše spojit. To znamená, že se nemusíte protahovat pouze před a po cvičení, ale také v průběhu tréninku. Základy strečinku jsou podobné, jako cvičení jógy a baletu.
Některé prvky lze snadno zařadit do každodenního posilovacího programu. Díky tomu si můžete zlepšit svalový tonus a posílit svalová vlákna.
Jaké jsou výhody pravidelného strečinku? Především jde o to, že si zachováte nebo zdokonalíte pružnost svalů, urychlíte regeneraci svalů po námaze. Strečink je zároveň dokonalou prevencí proti zranění při sportovních aktivitách.
Pokud vás často bolí záda, například v důsledku sedavého zaměstnání, je strečink také vítanou rehabilitací. V neposlední řadě je třeba zmínit dokonalé psychické uvolnění.
Samotnému strečinku je vhodné věnovat alespoň deset minut. Ideální je postupovat směrem od krku dolů, nebo opačně. Na sval vytvářejte tlak velmi pomalu a opatrně. Vždy je vhodné povolit, jakmile se dostanete do bodu bolesti. Strečink nesmí bolet. Svaly, které vás bolí nejčastěji, je vhodné protáhnout opravdu důsledně.
Jestliže se pořádně neprotáhnete, budou vás druhý den pravděpodobně bolet svaly. Můžete si také snadněji způsobit zranění, protože neprotažené a neprohřáté svaly se při námaze poškozují.
Posilovací cviky lze snadno spojit se strečinkem. Jde o pomalé a táhlé cviky, které je třeba dělat opravdu pečlivě. Ovšem aerobní cviky zároveň svaly protahují. Můžete tak snadno spojit protahování i posilování svalů.