Zdá se, že horko aktivnímu sportu příliš nepřeje, ale je to jen o vůli a volbě vhodné aktivity, abyste se mohli udržovat v kondici po celý rok. V tomto článku si nejprve stručně uvedeme důležitá preventivní opatření pro venkovní pohyb v parných dnech a několik činností, které v tomto období můžete vyzkoušet.
Aby vám vedro neublížilo
Pokud je teplota nižší než 27°C, obvykle můžete trénovat venku bez jakýchkoliv zvláštních opatření. Záleží také na tom, jakou fyzičku máte a jak jste zvyklí na vyšší teploty.
Určitě nezapomeňte na tyto základní rady:
Pijte hodně vody – obzvlášť při intenzivním tréninku.
Nenamáhejte se až do vyčerpání, dávejte si přestávky, cvičte pomaleji nebo kratší dobu.
Pokud to lze, vyhledávejte stín.
Necvičte, když jsou teploty na denním maximu (lépe je brzy ráno či večer).
Oblečte si světlý prodyšný oděv.
Pokud ucítíte jakékoli příznaky vyčerpání z horka (nevolnost, závratě, křeče, bolest hlavy), okamžitě zastavte, ochlaďte se a doplňte tekutiny.
Cvičit v extrémním horku?
U teplot vyšších než 27°C je nepříjemné nejen horko, ale rovněž vlhkost – obojí zvyšuje riziko nevolnosti (vlhkost zamezuje pocení, takže se nemůžete přirozeně ochladit). Do 29°C se doporučuje pohyb pouze ve stínu, s přestávkami a pitím velkého množství tekutin.
V rozmezí 29-33°C už odborníci radí dávat velký pozor a sportovat v ještě vyšších teplotách je považováno za vyloženě nebezpečné.
Teď tedy víte, jak v létě na bezpečný trénink. Ale jakou aktivitu zvolit? Toto roční období (zvlášť máte-li možnost vyrazit do hor, kde jsou i teď teploty nižší) přeje např. těmto:
Jízda na horském kole v terénu
Při cestě nahoru vydáte mnoho energie a jízda z kopce zase poslouží jako tzv. intervalový trénink, kdy se chvíle intenzivní aktivity střídají s lehčími částmi. Navíc jízda na horském kole rozvíjí koordinační (reakční) schopnosti, což stroj v posilovně, který stoupání do kopce pouze simuluje, nedokáže.
Jako začátečníci můžete zvolit jednodušší a kratší trasy – i po půl hodině spálíte až 400 kalorií. Raději po svých? Stejně dobře jako cyklistika poslouží také trail running (běh v terénu).
Turistika
Ideální činnost pro všechny věkové kategorie, sportovní úrovně i lidi se zdravotními omezeními. Je vhodná zejména pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nebo po zranění nesmějí namáhat klouby, zároveň má stejné účinky jako jiná kardio cvičení.
Při tzv. cross-country (či v náročnějším terénu trekkingu) lze spálit asi 200 kalorií za 30 minut.
Parkour
Výhodou této stále oblíbenější disciplíny je, že se dá provozovat rovněž ve městech, není pro ni tedy nutný horský nebo jiný přírodní terén.
Jednoduše řečeno se jedná o umění bezpečně, plynule a efektivně překonávat libovolné překážky (ploty, kameny, větve, zdi…). Kromě těla rozvíjí také mysl a podporuje člověka ke klidnému a zároveň sebevědomému přístupu.
Další zábavné letní (venkovní) aktivity
Není možné, abyste si z této nabídky činností, které si můžete užívat jak sami, tak s rodinou, přáteli nebo partnerem, nevybrali. (Množství kalorií je přibližné a odvozené od osoby vážící necelých 70 kg, která danou aktivitu provozuje ve středně intenzivním tempu po dobu 30 minut): frisbee 100 kalorií, skákání na trampolíně 100, tanec 115-150, šnorchlování 120, jízda na koni 150, zahradničení 160, jízda na kajaku 150, plavání 180, tenis 250, jízda na kolečkových bruslích 250, plážový volejbal 280, jízda na kole (po městě) 250 a více, skákání přes švihadlo 360.