Chcete si zlepšit svou fyzickou kondici a přemýšlíte o tom, ve kterou denní hodinu je ten nejlepší čas na cvičení? Často se samozřejmě musíme přizpůsobit pracovnímu režimu i potřebám své rodiny. Na cvičení tedy obvykle zbývá čas ráno nebo večer. Například o víkendech však můžeme cvičit kdykoliv. Někteří by mohli namítnout, že cvičit bychom měli v tu dobu, kdy se na to cítíme. Nejlepší je poslouchat potřeby svého těla. Názory na tuto problematiku jsou tedy značně nejednotné. Zkusme si tedy více přiblížit, kdy bychom si měli vyhradit čas na cvičení.
Pravidelnost je základ
Pokud chcete cvičit tak, aby se výsledky dostavily co nejdříve, je vhodné cvičit pravidelně a také v pravidelnou dobu. Otázkou však stále zůstává, která doba je pro cvičení ideální? Na tuto otázku je poměrně složitá odpověď. Každý člověk je jiný a má odlišné potřeby. Obecně lze tedy vhodný okamžik pro cvičení zjistit tak, že sami vyzkoušíte cvičit v různých částech dne. Někdo má nejvíce energie ráno, když vstane. Ovšem jsou lidé, kteří po ránu nejsou schopni udělat téměř nic a raději chodí cvičit večer.
Podle vědců je pro naše tělo z hlediska biorytmu nejvhodnější dobou pro cvičení ráno mezi sedmou a devátou hodinou. Pokud nestihnete cvičit ráno, nabízí se ještě druhá ideální doba mezi pátou až šestou hodinou večerní. Ovšem ne každý si může v tento čas udělat volno ke cvičení.
Necvičte hladoví ani najezení
Dalším důležitým vodítkem ke správné době cvičení je pocit sytosti. Cvičit bychom totiž neměli s prázdným, ale ani s plným žaludkem. Je tedy vhodné cvičit hodinu až dvě po jídle.
Jaký je význam biorytmu pro jednotlivce
Lidi lze obecně rozdělit do dvou skupin podle biorytmů. Ti první jsou ranní ptáčata, kterým nedělá problém ráno brzy vstát a být činorodí. Tito lidé obvykle chodí večer brzy spát. Ranní cvičení je pro ně tedy ideální, protože večer už bývají unavení. Do druhé skupiny patří lidé, kteří si ráno rádi přispí, dokážou fungovat až po šálku silné kávy, zato večer se jim nechce vůbec spát. Pro tuto skupinu lidé je určitě lepší věnovat se cvičení večer, neboť ráno by to určitě nezvládli.
Samozřejmě vědci argumentují tím, že nejúčinnější spánek pro regeneraci organismu je mezi 22 hodinou večer a 6 hodinou ranní. Jenže nejde všechny lidi házet do jednoho pytle. Každý máme nastavený svůj biorytmus jinak a je potřeba mu podřídit také pohybové aktivity.
Ráno nebo večer?
Ranní cvičení přináší mnoho výhod. Zejména jde o to, že při cvičení se vyplavují takzvané hormony štěstí, proto se pak po celý den cítíme mnohem lépe. Další výhodou je, že si cvičení odbudeme ráno a nemusíme jej už během dne řešit. Navíc ranní cvičení krásně „nabudí“ metabolismus, který pak lépe spaluje kalorie.
Cvičení večer nás zase dokáže krásně uvolnit po dlouhém pracovním dni. Člověk ze sebe mnohem snadněji setřese stres i únavu. Nicméně odpolední cvičení je poměrně „rizikové“. Z výzkumů vyplývá, že ráno cvičení spíš absolvujeme, než odpoledne. Často se totiž může stát, že odpoledne se na cvičení necítíme, nebo nám do toho přijde něco jiného, například káva s kamarádkou.
Nestíháte cvičit ráno ani večer?
Pokud vám nevyhovuje cvičit ráno, ale ani později odpoledne, existuje ještě jedna alternativa. Cvičte v polední pauze. Většina cvičebních center jsou otevřena po celý den včetně polední pauzy. Právě v tuto dobu sem často přicházejí lidé, aby svou polední pauzu vyplnili aktivně. Pokud máte hodinový čas na oběd a posilovnu v blízkosti kanceláře, pak to není problém. Jen je vhodné si dát hodinu před tréninkem svačinu a oběd posunout až po cvičení. Stačí salát nebo něco menšího, co lze zakousnout u pracovního stolu.