Namožené svaly jsou často důsledkem nadměrné fyzické zátěže. Ta způsobuje malé trhlinky, které se tvoří opakovaným stahováním svalových vláken. Také jsou příčinou bolesti.
Není nic pravdy na tom, že bolest svalů je ukazatelem optimálního tréninku. Jde naopak o jasný signál, že jste to se cvičením přehnali a měli byste zvolnit.
Existuje celá řada způsobů, jak namoženým svalům ulevit, a to jak svépomocí, tak za asistence odborníků. V tomto článku si tyto způsoby představíme konkrétněji.
První pomoc
Odpočiňte si
Nezaměňujte odpočinek s nicneděláním. Vhodné je cvičení v poklidném tempu. Vyhněte se však cvikům, nebo sportu, který namožený sval vyvolal. Intenzivní pohybovou aktivitu neprovádějte cca 2-3 dny po namožení svalu.
Postižené místo ledujte
Přiložení ledu či mražených potravin na bolavý sval vede ke zpomalení toku krve do daného místa a tím i ke zmírnění otoků a zánětů.
Ledování je nejúčinnější prvních 24-48 hodin po namožení. Nedotýkejte se ledem přímo kůže, ale zabalte jej do čistého, vlhkého ručníku. Aplikujte maximálně po dobu 20 minut.
Prášky nebo ne?
V případě silné bolesti si můžete vzít aspirin či ibuprofen, tyto léky brání i zánětu. Nespoléhejte se ale na ně příliš často. Vhodnější jsou třeba speciální gely a krémy, které mimo své hojivé účinky i příjemně chladí.
Obraťte se na odborníky
V případě, že domácí léčba nezabírá nebo hledáte další způsoby úlevy, můžete vyzkoušet následující:
- Hloubková masáž: Na rozdíl od relaxační masáže se zaměřuje přímo na svalové bloky a obnovuje funkce dlouho zatuhlých svalů. Její hlavní metodou je nalezení a práce s tzv. spoušťovými body, jednou z příčin bolesti svalů. Doporučuje se nejprve 1x týdně, po zlepšení stavu 1x za 2-3 týdny.
- Terapie ultrazvukem: Působí jako mikromasáž a v závislosti na frekvenci vlnění ovlivňuje vrstvy tkáně do různé hloubky. Ještě efektivnější je v kombinaci s elektroterapií. Ošetření trvá 3-10 minut a provádí se několik dní po sobě.
- Podobné účinky má dále terapie infračerveným světlem (infrasauny) a terapie teplem (termoterapie).
Prevence namožených svalů
Rozehřátí a protažení
Před tréninkem i po něm svaly důkladně prohřejte a protáhněte. Ideálním lehkou aerobní činností (jogging, chůze nebo třeba jízda na rotopedu) v délce 10 minut.
Odpočinek
Mezi jednotlivými sériemi cviků byste si měli dopřát krátkou přestávku. I od samotných tréninků byste si měli odpočinout. Vhodným relaxem je například koupel v horké vodě (s rozmarýnem či epsomskou solí), návštěva sauny, teplá sprcha, plavání a vydatný spánek.
Strava
Bílkoviny jsou stavební jednotkou svalové tkáně a pomáhají regenerovat trhlinky ve svalech. Ani s jejich příjmem to však nepřehánějte. Jejich dobrými zdroji jsou vejce, libové maso, ryby, luštěniny, nebo tofu.
Svalům dále pomáhají vitamín C a hořčík, a to buď ve formě doplňků stravy anebo v jejich přirozené podobě (vitamín C obsažen v ovoci a zelenině, hořčík v banánech, pražených mandlích, kešu, arašídech, rýži, fazolích, špenátu a brokolici).
Kdy se poradit s lékařem?
Někdy mohou být bolesti svalů příznakem jiných problémů, např. doprovázejí-li je svědění, zarudlá a podrážděná kůže, špatný krevní oběh či necitlivost v dané oblasti.
Okamžitě přerušte trénink a vyhledejte lékaře v případě, že cítíte extrémní slabost, nemůžete popadnout dech, máte závrať, ztuhlý krk nebo pocit horečky.