Těhotenství, porod i období po porodu patří v životě každé ženy k těm nejšťastnějším. Chvíle trávené s miminkem jsou pro každou maminku nenahraditelné, a proto bychom si jich měli užívat do sytosti.
V tomto životním období věnuje většina žen daleko větší pozornost svému miminku a na vlastní potřeby mnohdy zapomíná. Je však důležité si uvědomit, že zdraví i spokojenost miminka vychází v první řadě z vás samotných, proto bychom i po porodu měly dbát nejenom o miminko, ale především o sebe.
Těhotenství s sebou přináší i nárůst hmotnosti a nadbytečná kila, která po porodu přirozeně nezmizí rychlostí blesku. Mnoho maminek se s přebytečnými kilogramy trápí a snaží se najít co nejúčinnější a nejrychlejší způsob, jak se vrátit zpět ke své původní váze.
Hubnutí po porodu může být pro někoho snazší, pro někoho méně, všechny maminky by ale přesto měly dbát na dostatečnou výživu nejenom kojence, ale především sebe. Vše, co po porodu sníme, totiž skrze mateřské mléko přijme i novorozenec. Proto je dobré se dostatečně dopředu informovat, co bychom měly v tomto období jíst a čemu bychom se měly raději vyhýbat.
Kojením k vysněné váze
Shazování poporodních kil může být u některých žen samovolné, jelikož období kojení a neustálá péče o novorozence je samo o sobě velmi náročné a i při něm ztrácíme velké množství kalorií. Právě díky kojení zhubne po porodu většina maminek nabrané kilogramy, proto v mnoha případech nejsou speciální opatření nutná.
Některé ženy však i při kojení stále bojují s poporodními kily navíc, které mohou někdy velmi znepříjemňovat celkový pocit sama ze sebe, v tomto jinak šťastném období.
Každá novopečená maminka si musí uvědomit, že držení diet či omezování stravy v období těhotenství, porodu i kojení je nepřípustné, jelikož správná výživa a vývoj kojence závisí v tomto období především na stavu výživy matky.
Minimálně do půl roku po porodu by tak maminky neměly dodržovat žádné redukční diety a pokud možno nijak razantně omezovat jídelníček. Při redukčním režimu totiž v tomto období může dojít k zásadnímu deficitu některých živin, které jsou pro miminko naprosto prioritní.
Snažte se jíst zdravěji
V období těhotenství spousta žen bojuje s netradičními chutěmi na sladké, slané i nezvyklé kombinace jídel, které se však po porodu většinou upraví a neustálý koloběh pojídání čehokoliv ženu přirozeně opustí.
Po porodu je tedy správný čas na to, zaměřit se co nejvíce na plnohodnotný, pestrý a vyvážený jídelníček, který obsahuje všechny důležité makroživiny, vitamíny, minerály i stopové prvky.
Omezení příjmu nadbytečných tuků a cukrů je tak vhodné i při kojení, vždy bychom si ale měly být jisté, že přijímáme dostatek živin, které naše i novorozencovo tělo potřebuje. Pokud se tedy rozhodnete po porodu nastolit o něco zdravější jídelníček, raději se poraďte s lékařem či výživovým odborníkem, který posoudí, zda vám v jídelníčku nechybí některé důležité komponenty.
Do zdravého jídelníčku také patří dostatek luštěnin, na které bychom si ale při kojení měli dávat pozor a raději je v tomto období zcela vynechat. Látky obsažené v luštěninách totiž způsobují nadýmání, které by vaše miminko nemuselo dobře snášet.
Sportem ku zdraví, ale začínejte pozvolna
K redukci kilogramů také patří pravidelná sportovní aktivita, které by se však maminky po porodu měly pokud možno vyvarovat. Pokud některá žena začne náhle intenzivně sportovat, může si přivodit dokonce zástavu laktace. S pohybem po porodu tedy opatrně, v počátečních šesti týdnech bohatě postačí pohyb kolem miminka. Uvidíte, že na cvičení po porodu vám stejně nezbude čas ani energie.
Po překonání nejnáročnějších období kojence můžete začít s pravidelnými procházkami či pozvolným plaváním a jinými rekreačními sporty, díky kterým se budete cítit lépe i po psychické stránce, což jistě pocítí i vaše miminko.
V žádném případě se nesnažte ukončit kojení co nejdříve jen proto, abyste se naplno mohly věnovat svému „dietnímu režimu“. Děti bychom měli výlučně kojit nejlépe do 6. měsíce jejich věku a dále jak jen to bude možné, klidně až do dvou let. Pravidelné a kvalitní kojení se totiž na našem dítěti může projevit i v budoucnu, mnohé studie prokazují lepší fyzický i mentální vývoj dětí, které byly dostatečně dlouho živeny právě mateřským mlékem.
Jestliže se po porodu potýkáte s nadbytečnými kilogramy, nezoufejte. Takové období patří do života každé ženy a stejně tak jako jiné životní etapy, nic bychom neměly uspěchat. Alespoň v prvních měsících života vaší ratolesti ponechejte všechnu starost přírodě, která většinou odvede tu nejtěžší práci za vás.
Zdravý životní styl zahrnující dostatek přirozeného pohybu a kvalitní pestré stravy je samozřejmostí, dopřejete tak svému dítěti to nejlepší, co do začátku bude potřebovat. Dokud kojíte, zapomeňte na veškeré redukční režimy, naučte se pouze jíst pravidelně a po menších porcích. Nepleťte si však redukční dietu se zdravým stravováním, které by u novopečených maminek mělo být naopak samozřejmostí.