Hlavním cílem hubnutí je ztráta nadbytečného tělesného tuku, a naopak zachování svalové tkáně. Jde o složitý a komplexní proces, u něhož je třeba sledovat, jestli probíhá správně.
Nejjednodušším způsobem je použít váhu, i to má ovšem svá pravidla a není váha jako váha.
Kromě různých typů vah se pro analýzu tělesného složení využívá také metoda bioelektrické impedance, resp. bioimpedanční analýzy (zkratka BIA).
Jak se správně vážit?
Používejte vždy stejnou váhu a stoupejte na ni vždy ve stejnou dobu (nejlépe hned po ránu před prvním jídlem dne). Případné výkyvy mohou být způsobeny např. nedostatkem spánku, těžkou večeří předchozího dne, nemocí či určitými fázemi menstruačního cyklu u žen.
Ještě důležitější je však pravidelně měřit obvod pasu a boků. Obecně platí, že 1 cm v pase = 1 kg čistého tuku.
V dnešní době si lze kromě klasické váhy pořídit tzv. chytrou váhu, která kromě kilogramů měří i podíl svalů, tuků a vody na celkové hmotnosti a jejich rozložení v konkrétních částech těla. Mezi tyto chytré přístroje patří rovněž ty využívající metodu BIA.
Co je metoda BIA?
Bioelektrická impedance znamená, že přístroj vám do těla vyšle slabý elektrický impuls. Podle toho, jaký je odpor jednotlivých tkání (bývá různý v závislosti na tom, kolik vody tkáně obsahují), vám poskytne přesný obraz složení vašeho těla.
Tato chytrá váha pomocí BIA technologie dokáže změřit i procento vašeho tělesného tuku včetně toho nejnebezpečnějšího, viscerálního. Dále také podíl vody, hmotnost svalů a na základě získaných dat určí váš metabolický věk (skutečný stav organismu) i optimální denní příjem kalorií.
Můžete zároveň sami sledovat, jak se u vás s ubývajícími kily snižuje riziko vzniku diabetu, srdečních, cévních a dalších onemocnění souvisejících s nadváhou a obezitou.
Přístroje poskytující bioimpedační analýzu
Tyto váhy mají různé názvy, např. Bodystat, InBody nebo Tanita. Poslední jmenovaná patří japonské společnosti, která vznikla již v roce 1944 a vyrobila první digitální koupelnovou váhu na světě (v roce 1978), digitální kapesní miniváhu (1987) i první váhu s měřením tělesného tuku pro profesionální sportovce (1990).
BIA přístroje najdete v různých cenových relacích. Pokud si nejste jistí výběrem a chcete ty nejpřesnější výsledky, můžete rovnou navštívit odborníka, který vám všechny tělesné hodnoty změří.
Historie a současnost metody BIA
Tento princip je známý už od 40. let minulého století. Nyní získává data z klinických pracovišť po celém světě a řídí se doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO).
Metodu využívají také aktivní sportovci. Není však vhodná pro ženy v začátcích těhotenství a pacienty s různými implantáty (pacemaker, kardiostimulátor, kyčelní protéza apod.).
Výsledky mohou být méně přesné před a během menstruace a u lidí užívajících léky ovlivňující množství vody v organismu.