Na trhu je v dnešní době hned několik hi-tech sportovních zařízení, bez kterých si mnoho lidí už nedokáže trénink ani představit. Existuje dokonce i chytrá výbava pro specifické sporty, jakými jsou fotbal, tenis, basketbal aj.
Přečtěte si v tomto článku, jaké druhy těchto hi-tech zařízení patří mezi nejoblíbenější a co všechno dokážou. Dočtete se také, zda je jejich používání skutečně nezbytné.
Fitness náramky
Fitness náramky patří v současnosti mezi nejpopulárnější zařízení tohoto druhu. Jejich hlavním úkolem je monitorovat a zaznamenávat každodenní fyzickou aktivitu jejich nositele.
Přes Bluetooth, resp. smartphone, ukazují vizualizace všech nasbíraných dat. Obvykle měří počet kroků, tep, spálené kalorie, nebo kvalitu spánku.
Můžete je využít také jako módní doplněk.
Chytré hodinky
Nejsou určeny primárně jen ke sportu. Fungují spíše jako jakýsi doplněk k telefonu. Umí upozornit na zprávu, přijmout a odmítnout hovor, ovládat hudební přehrávač, spravovat události v kalendáři, zvládají některé aplikace a používat navigaci.
Co se týče sportovního využití, mají funkce měření tepu, monitorování spánku a lze k nim připojit i hrudní pás.
Chytrá sluchátka
Pokud při běhu, cvičení či tréninku rádi posloucháte svou oblíbenou hudbu, můžete to spojit s již zmiňovaným měřením tepu.
Chytrá sluchátka jsou samozřejmě vyrobená tak, aby při fyzických aktivitách dobře seděla a zároveň se pohodlně nosila.
Chytré brýle
Fungují na stejném principu jako výše zmíněná zařízení. Využijí je však především lyžaři. Některé brýle a sluchátka v sobě mají zabudovaného osobního virtuálního trenéra, který vám radí, co máte dělat.
Sportovní kamery
Jsou ideální pro zaznamenání zážitků při různých akčních až extrémních sportech, které se jinak špatně natáčejí. Dají se totiž přichytit nebo přilepit na různá místa, včetně vaší helmy, ba dokonce přímo na tělo.
Další hi-tech sportovní výbava
Existují též smartballs vybavené senzory, které sledují:
- celkový čas míčové hry
- rychlost
- dosažené skóre
- počet hodů či gólů
- chytré tenisové pálky (měří např. rychlost podání)
- helmy
- běžecké boty (měří uběhnutou vzdálenost, tempo, délku kroků…)
Na trhu jsou k dostání dokonce i chytré baseballové nebo golfové hole.
Výhody a nevýhody hi-tech vybavení
Používat výše uvedené chytré věcičky může být zábava a navíc vám okamžitě podají informace o celém vašem tréninku. Víte tedy hned, nakolik je efektivní, kolik jste do něj vložili energie, spálili kalorií atd.
Mnoho z nich (náramky, hodinky) jsou dnes již designově atraktivní, ale nezapomínejte hlavně na funkčnost, odolnost proti nárazům, vodě apod. Právě tyto parametry jsou pro sport nejdůležitější.
Na druhou stranu je tu finanční stránka věci a pochopitelně riziko, že lidé v touze po všelijakých sportovních vymoženostech ztratí prostou, obyčejnou radost z pohybu a pocitu, že něco udělali pro své tělo a zdraví. Takový pocit by měl pro vás i nadále zůstat tím hlavním.