Byla by škoda strávit teplé, slunečné dny v neklimatizovaných posilovnách, když můžete své tělo potrápit i venku, na čerstvém vzduchu.
Trénujte zábavnou formou, osvojte si nové cviky a budujte sílu za pomocí vlastní váhy, odporových gum a jiných fitness pomůcek, které se dají na workoutových hřištích snadno a efektivně využít.
Význam venkovních tréninků
Cvičení pod širým nebem nabývá docela jiné atmosféry. Na workoutových hřištích navíc doopravdy poznáte, jak silní a ohební jste, kde jsou vaše slabiny i jaké máte silné stránky.
Součástí venkovního tréninku mohou být přítahy, ručkování, obyčejné kliky a dřepy s neobyčejnou modifikací a jiné na pohled nenáročné cviky, které vaši fyzičku dokonale otestují.
Pravidla venkovních workoutů
Je jedno, zda cvičíte v posilovně nebo na workoutovém hřišti. Každý trénink má svá pravidla, platná v jakémkoli prostředí.
Vždy byste měli začít zahřátím, pokračovat dynamickým strečinkem, následně přejít k samotnému posilování a na závěr věnovat pár minut klidnému, avšak důkladnému protažení. A proč je sled těchto fází nutný dodržovat?
Kardio má v úvodu silového tréninku důležitý význam. Zahřeje při něm svaly a připraví kardiovaskulární systém na následnou zátěž. Věnovat byste se mu měli 5-10 minut v podobě aerobní aktivity (skok přes švihadlo, běh, skákání panáka, jízda na kole apod.).
Dynamickým strečinkem zaměřeným na kloubní mobilizaci zase připravíte svaly i klouby na zvýšenou zátěž a zaktivujete nervosvalová spojení.
Smyslem samotného tréninku silového typu by mělo být komplexní posílení všech svalových partií. Jedině takový trénink rozvíjí sílu a svaly celého těla.
Statickým strečinkem v závěru tréninku protáhnete namáhané partie i zkrácené svaly.
Příklad full body tréninku
Pokud vás ramena doposud nepálila, upažování za pomocí expanderu vás o tuto zkušenost nepřipraví. K posílení ramenou jsou vhodné také kliky z výchozí pozice střechy.
Shyby nadhmatem patří mezi jeden z nejtěžších cviků pro budování zádového svalstva. Nemáte-li sílu provést cvik jen a pouze s vlastní vahou, pomozte si expanderem.
Záda spolu s mezilopatkovými svaly, prsním svalstvem i pažemi posílíte přítahy na hrazdě. Pro větší náročnost provedení cviku volte nižší hrazdu.
V posilování paží, prsních svalů, ale i středu těla můžete pokračovat prováděním kliků na bradlech.
Venkovní prostor je ideální i k posílení břišních svalů. K jejich zpevnění vám poslouží obyčejná lavička, na kterou si stačí sednout, rukama se zapřít za zády a nohy s výdechem přitahovat směrem k hrudníku.
U nohou zůstaňte a spolu s hýžděmi je zpevněte klasickými dřepy. Ztížit si je můžete výskoky či výstupy na lavičku, odporovými gumami, nebo jejich prováděním na jedné noze.