Pod pojmem „fitness jídelníček“ se vám pravděpodobně vybaví celá řada potravin. Jestlipak ale mezi ně řadíte také ty fermentované (kvašené) potraviny?
Fermentované potraviny jsou totiž ve společnosti stále podceňované, ačkoli dokáží jídelníček zpestřit a nutričně obohatit. Navíc mají mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví.
Co znamená „fermentované“?
Při procesu kvašení dochází k tomu, že se bakterie a další mikroorganismy živí cukrem a škrobem v dané potravině a vytvářejí přitom kyselinu. Při mléčném kvašení mléčnou, při citrónovém citrónovou atd.
Tyto kyseliny působí jako přírodní konzervanty a pomáhají jídlo déle uchovávat. Zároveň při procesu fermentace vznikají prospěšné enzymy, B-vitamíny, omega-3 mastné kyseliny a různé kmeny probiotik.
Kvašení se používalo od pradávna po celém světě. Princip fermentace, jakým funguje dnes, byl však odhalen až v 19. století Louisem Pasteurem. Bohužel v současné době fermentaci vytlačuje průmyslová výroba a i v domácích podmínkách se jí věnuje čím dál tím méně lidí.
Výhody fermentovaných potravin
Zdravé trávení
Probiotika v kvašeném jídle zlepšují rovnováhu bakterií v zažívací soustavě, podporují zdraví a funkci střev. Přítomné mikroorganismy štěpí škroby a cukry (např. laktózu) a mohou tak pomoci, když máte problémy s trávením syrové zeleniny a ovoce či mléčných výrobků.
Fermentované obilniny jsou také lépe stravitelnější. Rovnováha střevních bakterií a dostatek enzymů vedou k tomu, že vstřebáte mnohem více živin i z ostatních potravin, které zkonzumujete.
Silnější imunita
Fungování střev silně souvisí s celým imunitním systémem. Živé kultury z kvašeného jídla posílí zdraví celkově. Dokonce zastavují množení škodlivých bakterií jakými jsou salmonela nebo E.coli. Navíc, jak už bylo řečeno, jsou tyto potraviny výživově podstatně bohatší (obsahují řadu vitamínů a antioxidantů) než ostatní.
Lepší nálada
V trávicí soustavě (zejména ve střevech) existuje celý nervový systém včetně neuronů ovlivňujících lidské emoce a pocity. Rovněž hormon serotonin, který chybí lidem s depresemi a který se tvoří ve střevech. Přátelské bakterie z kvašených potravin tak mohou zlepšovat i náladu a zdravou mysl.
Ušetření peněz
Fermentovaná jídla jsou v neposlední řadě přívětivá k rodinnému rozpočtu. Za prvé je lze vyrobit doma a za druhé vydrží dlouho uskladněná bez ztráty živin.
Vyzkoušejte tyto potraviny
Kyselé zelí
Je bohaté na vlákninu, vitamíny A, B, C a K a různé minerály. Zkuste i korejskou odrůdu kimchi. Je pikantnější a obsahuje spoustu vitamínů a minerálů (železo, vápník, selen).
Jogurt a kefír
Tato klasika by vám v lednici neměla chybět. Můžete je konzumovat, i když trpíte intolerancí na laktózu, jelikož probiotika v nich ji rozkládají. Dále jsou zdrojem vápníku a vitamínů B a K.
Jako exotiku vyzkoušejte indický jogurtový nápoj lassí.
Kombucha
Stále populárnější štiplavý šumivý černý či zelený čaj často ochucený bylinkami nebo ovocem. Dnes se dá koupit i v běžných obchodech, ovšem pozor na obsah cukru. Abyste se tomu vyhnuli, je lepší připravit si jej doma.
Miso
Tradiční japonská pasta vyrobená z kvašených sójových bobů smíchaných s mořskou solí (může být obohacena rýží, ječmenem, chilli apod.). Toto delikátní ochucovadlo se používá nejčastěji do polévek, ale též jako marináda k masu, k nakládání zeleniny, do salátů nebo jako dip. Je nízkokalorické, bohaté na vitamíny a minerály.
Tempeh
Je podobný tofu (rostlinný protein vyrobený ze sóji), avšak na rozdíl od tofu fermentovaný, s pevnější strukturou a mírně ořechovou chutí. Je vhodný pro vegetariány, protože obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a je komplexním zdrojem bílkovin.