Čekáte s rodinou potomka a najednou se bojíte každého náročnějšího pohybu? Jste odjakživa aktivní sportovkyní, nebo se teprve chystáte s pohybem začít?
V prvním i druhém případě je pro vás vhodné v tomto období cvičit. Samozřejmě, že po vás nikdo nechce, abyste se vydala lyžovat či šlapat hodinovou túru, ale lehké posilování a pohyb je v těhotenství opravdu prospěšný.
Než se cvičením v těhotenství začnete, ujistěte se raději u svého ošetřujícího lékaře, že je vše opravdu tak jak má a vy se můžete v klidu věnovat sportovní aktivitě.
Pokud ano, nebojte se do svého denního režimu sport zapojit a přestaňte se úzkostlivě hlídat. Stres v těhotenství totiž neprospívá vám, ani vašemu dítěti.
Nebuďte na to sama
Než se do nějakého konkrétního sportu či cvičení pustíte, bude lepší, když se poradíte s profesionálem, nejlépe osobním trenérem nebo fyzioterapeutem. Jedině tak budete mít jistotu, že cviky provádíte správně a neohrožujete tím miminko.
Pokud zvažujete pouze chození na procházky a do fitness centra se nechystáte, můžete pravděpodobně radu odborníka vynechat.
Naopak, obloukem se vyhýbejte všem extrémním, adrenalinovým, ale i kontaktním sportům. V těhotenství jste přece jenom křehká bytost a jakékoliv komplikace v podobě zranění, jsou v tomto případě nežádoucí.
Nezapomínejte na „skryté“ svaly pánevního dna
Pro všechny ženy, ať už těhotné nebo negravidní je velmi důležité posilovat svaly pánevního dna, které jsou zejména po porodu velmi ochablé.
Pravidelným a poctivým cvičením těchto svalů se můžete vyhnout poporodním problémům s inkontinencí a budete daleko dříve ve formě. Takové cvičení můžete provozovat i v klidu domova. Stačí, když si lehnete na zem (nejlépe na podložku), pokrčíte nohy a rytmicky zatínáte svaly „tam dole“.
Pro ulehčení – některé ženy popisují tento stah jako zatnutí, při kterém chtějí v sobě udržet tampón. Tyto cviky vám pomohou nejenom po porodu, ale také vám mohou být k užitku u samotného porodu – který jak všechny víme, není vůbec žádná legrace.
Zpevněte svá záda
Pro těhotné ženy je taky velmi důležité celkové zpevnění těla, především zádových svalů. Rozhodnete-li se záda posilovat, zkuste to raději pod vedením odborníka, který vám pro začátek poradí, jak na to.
Zaměřte se zejména na bederní páteř, která bývá v období těhotenství přetěžována nejvíce. Nejvhodnější jsou cviky prováděné v leže, při kterých nezatěžujete ani miminko, ani sebe sama.
Cvičení v těhotenství oceníte také po porodu, kdy se rychleji vrátíte ke své původní váze a budete se tak cítit spokojeně se svou postavou, i jako čerstvá maminka.
Psychika je rovněž důležitá
Organismus těhotné ženy je vystavován velkým nárokům, proto je dobré, snažit se udržet v co nejlepší fyzické, ale i psychické kondici.
Cvičení vám může pomoci nejenom s ulehčením tohoto období včetně porodu, ale také s uvolněním mysli. V těhotenství bychom se totiž neměli v první řadě hnát za výkonem, ale měli bychom cvičit především pro radost a pohodu.
Zapomeňte tedy na dření se v posilovně a objednejte se raději na některou z hromadně vedených lekcí pro těhotné, které dnes nabízí již nespočet fitness center.
Jděte si zaplavat
Dle mezinárodní zdravotnické organizace, je nejvhodnějším pohyb pro těhotné plavání. Měly bychom si však uvědomit, že plavání pro těhotné není jen tak ledajaké.
Jedná se především o nácvik dýchání do vody, splývání, potápění a relaxační techniky ve vodě, které vám usnadní toto nádherné období.
Na lekci plavání můžete v pokročilém stádiu těhotenství přijít dokonce s partnerem, což je pro páry i miminko nesmírně sbližující.
Balzám pro tělo i duši
Při správném plavání v těhotenství si perfektně uvolníte zádové svaly, procvičíte kyčle a zároveň zvýšíte svou vitální kapacitu plic. Při plavání navíc nehrozí díky chladné vodě přehřátí ženy a dochází k minimální ztrátě tekutin a důležitých minerálů.
V neposlední řadě má voda a pobyt v ní relaxační a uvolňující vliv na vaší mysl, budete se tak po každé lekci cítit jako znovuzrozená.