Balanční cvičení se v posledních letech stala poměrně oblíbená, a to jak ve sportovním tréninku, tak ve fitness. Slouží k nacvičení stability těla v různých polohách.
Principem je záměrné zvolení nestabilní polohy, aby udržení této pozice bylo náročnější než klasický vzpřímený postoj. Náročnost cviků se postupně zvyšuje po zvládnutí cviků jednodušších. Podstatou tohoto zdravotního cvičení je správné držení těla a aktivování svalů trupu.
Je důležité mít trpělivost a k obtížnějším cvikům se pomalu dopracovávat, abychom si zbytečně nenavodili bolesti zad.
Jednodušší ze cviků, stoj na balanční podložce, poslouží ke zvládnutí korigovaného stoje. Pro zvýšení obtížnosti postačí přesunout těžiště na špičky. Další z kroků by bylo přesunout těžiště na jednu nohu.
Pokud se u jakéhokoliv cviku začnete vychylovat, je to známkou přílišné obtížnosti. Nikdy neprovádějte cvik na úkor správné techniky, v závěru by pak vaše úsilí nevykazovalo chtěný efekt.
Balanční cvičení v praxi
Balanční cvičení mohou být jak statická, tak dynamická. U statických je hlavním účelem udržet rovnováhu a požadovanou polohu. Dynamické cviky pak spočívají v provádění určitých cviků v nestabilní poloze. Dynamická varianta už je spíše pro pokročilé sportovce. Kromě dobré koncentrace a koordinace těla vyžadují jistou svalovou sílu.
Podložky jsou naplněny vzduchem, což vytváří nestabilní povrch. Jsou vyrobeny z plastu a na svrchní straně je protiskluzová plocha. Regulací nahuštění podložky bočním ventilem ovlivňujeme obtížnost cvičení.
Balanční podložky jsou pouze jednou z pomůcek, které se při balančních cvičeních mohou využívat. Dalšími prostředky jsou například balanční polokoule, se kterými jste se možná setkali při hodině bosu, či nafukovací míče, malé trampolíny, kladiny a balanční plošiny.
Podložky uplatní i jedinci se sedavým zaměstnáním. Je to způsob jak předcházet jeho negativním důsledkům a zachovat si správné držení těla. Řada těchto pomůcek se původně používala v rekonvalescenci poúrazových stavů.
Tento typ pohybu umožňuje zpevnit vnitřní svalstvo, je ideální pro posílení zádových svalů a slouží jako skvělá prevence proti bolestem zad. Lze ho také vnímat jako specifický druh posilování, kde můžeme pracovat pouze se svojí nebo přidanou hmotností. Balanční schopnosti se uplatňují mimo jiné v řadě sportů a běžných aktivit a tím prospívají ke zlepšení výkonů.