Somatotyp je kvantitativní popis postavy, resp. popis stavby a kompozice lidského těla. Tato tělesná danost o vás vypoví mnohé. Hodí se v rámci prevence běžně se vyskytujících chorob, ale také pro odhadnutí, ve kterém sportu byste měli větší šanci vyniknout.
Somatotyp je údajně dědičný, a to až ze 70 %. Jak moc se na somatotyp spoléhat a jak s touto informací nakládat?
Jaký somatotyp máte vy?
Každý jedinec má určitou tělesnou typologii, která je rozdělena do třech základních somatotypů. Do jisté míry se navzájem kombinují.
Endomorf
Můžete se setkat i s označením piknik. Zavalité krátké tělo, vyznačuje se celkovou zaobleností a vyklenutým břichem.
Mezomorf
Někdy též svalnatý či atletický. Ideální typ se silně vyvinutou kostrou, širokým hrudníkem, výrazným svalstvem a užšími boky. Jedná se o vyloženě sportovní typ.
Ektomorf
Hubený nebo astenický somatotyp. Dlouhá, štíhlá až hubená postava, plochý hrudník, úzká ramena a dlouhé končetiny.
Ačkoliv má zde poměrně velký význam dědičnost, rozhodně na ní nelze svádět vše! Velký podíl má např. na délce kostí a výšce postavy, avšak množství svalů a tuku je relativně snadno ovlivnitelné.
Geneticky nemáte ani naprogramované, kolik budete mít tuku v těle, nebo spíše na jakých místech se vám nadbytečný tuk bude ukládat. Výjimku tvoří ti, kteří trpí výraznou poruchou regulace vstřebávání, ukládání živin, apod. Tito jedinci se pohybují pouze v řádu několika málo procent!
Co informace o vašem somatotypu vypovídá?
Endomorf
Stěží má BMI pod hranicí 25. Z hlediska rizika vzniku nadváhy a obezity je endomorf nejnáchylnějším somatotypem. Má k tloustnutí velké sklony, špatně se zbavuje tuku a kromě obezity může inklinovat ke vzniku řady civilizačních onemocnění (cukrovka, srdečně-cévní choroby).
Mezomorf
BMI se pohybuje v optimálních hranicích. Přerušením pohybové aktivity nebo nevyváženým poměrem mezi výdejem a příjmem energie se rychle dostává nad hranici obezity.
Ektomorf
BMI na hranici 18 – 22. „Ať jí, co jí, netloustne.“
Je zřejmé, že stěží najdete ideální somatotypy. Všeobecně platí, že k motorickým výkonům mají velký předpoklad somatotypy mezomorfně-ektomorfní s převládající mezomorfní složkou.
U volejbalistů se například uplatňuje určitý stupeň endomorfie, který souvisí s jejich silovou stránkou. Vytrvalostní běžec, baletka či kulturista mohou mít stejné procentuální množství tělesného tuku, ale ve složení a stavbě těla bude zásadní rozdíl, který jim bude poskytovat jiné pohybové dispozice.
„Do vínku“ jistě dostaneme určité tělesné proporce, ale pamatujte si, že s těmi může každý z vás do značné míry pracovat a nelze se vymlouvat na dědičnost a somatotyp. V některých případech vám znalost vašeho tělesného somatotypu prozradí zásadní informace (viz. výše). Spíše byste měli s touto informací dále pracovat.
Somatotyp ovlivňují samozřejmě i vaše stravovací návyky, frekvence a druh pohybové aktivity. Podíl tuku a svalů v těle lze cíleně upravit a životní způsob je jedním ze zásadních faktorů.