Jednoduše řečeno, L-fenylalanin (angl. zkratka LPA) je esenciální aminokyselina, tj. taková, kterou si lidský organismus neumí sám vytvořit a musí ji získávat z potravy nebo suplementů.
Zlepšuje paměť, odolnost vůči stresu, duševní a sexuální výkonnost. Dále se používá k léčbě:
- depresí
- ADHD
- Parkinsonovy nemoci
- chronických bolestí
- osteoartritidy a revmatoidní artritidy
- kožní nemoci vitiligo
- ke zmírnění abstinenčních příznaků u alkoholiků a PMS u žen
Napomáhá také hubnutí!
Hlavní zdroje LPA
Pro získání této aminokyseliny zařaďte do jídelníčku hodně potravin bohatých na proteiny, tedy luštěniny, libové a drůbeží maso, ryby a mořské plody, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a ořechy.
Mezi nejlepší zdroje patří švýcarský sýr, sýr Provolone a parmezán, arašídy, mandle a slunečnicová semínka, vepřové a tmavé kuřecí maso, dále kvasnice, tofu, ale i čokoláda.
LPA a hubnutí
Studie naznačují, že LPA může hrát roli v regulaci tělesné hmotnosti, zejména spolu s hormony cholecystokininem (CCK) a dopaminem, ale je potřeba ještě dalších výzkumů.
LPA a cholecystokinin
CCK je hormon produkovaný buňkami v tenkém střevě, když strava vstoupí do zažívacího traktu, především pokud sníte potraviny obsahující tuky či aminokyseliny. LPA je jedna z aminokyselin, které stimulují uvolňování CCK.
Podle jedné studie CCK potlačuje chuť k jídlu a v krátkodobém horizontu může snížit kalorický příjem, ale není známo, jestli vyšší konzumace LPA vede k většímu potlačení chutí a jestli CKK dokáže podpořit rovněž dlouhodobé hubnutí.
LPA a dopamin
LPA je nezbytný k tvorbě další aminokyseliny – tyrosinu. Ten zas podporuje syntézu dopaminu, hormonu, který vzniká, když máte příjemné pocity – třeba poté, co si dáte svůj oblíbený zákusek.
Podle studií existuje souvislost mezi dopaminem a obezitou: přejídání nebo nadměrná konzumace tučných pokrmů způsobuje náhlé zvýšení jeho hladiny, naopak její pokles, např. když začnete s dietou, stimuluje chuť k jídlu a přibírání na váze.
Proto by mohlo hubnutí napomoci udržovat si vyšší hladiny dopaminu, ale opět zatím není jasné, zda pomůže i zvýšený příjem LPA.
LPA jako doplněk stravy
Chcete-li začít s užíváním suplementů, poraďte se nejprve s lékařem. Tyto doplňky stravy se nedoporučují diabetikům, lidem, kteří trpí záchvaty úzkosti, mají vysoký krevní tlak, fenylketonurii (Føllingovu nemoc, PKU), rakovinu kůže, schizofrenii, chronické onemocnění ledvin či jater, těhotným a kojícím ženám.
Denní dávka LPA by neměla překročit 1500 mg.