Při každé dietě je třeba někdy upustit uzdu, nebo ne? A teď jak se v tom vyznat, když je internet plný zaručených diet? Nepanikařte předčasně, dietu si zhodnotíme a také rozumově posoudíme její výhody a úskalí.
K čemu je „cheat day“ nebo „cheat meal“ dobrý?
Stručně a jednoduše, ti co někdy experimentují s drastickými dietami se s nějakou formou „cheat meal“ většinou setkají, aniž by o tom věděli. Jako každá dieta má i tato svá vlastní pravidla.
„Cheat day“ (z anglického slova cheat = podvádět a day = den) má představovat den, kdy i při dietě můžete hřešit. V případě pouze jednoho hříšného jídla se tomu říká „cheat meal“ (z anglického slova meal = jídlo).
Jde o to, že při vhodném způsobu využití by se měl váš organismus probudit k vyšší činnosti a lépe spalovat ony nechtěné tuky. Lidé si v této fázi obvykle dovolují „prasečinky“, které by si jindy dobře rozmysleli. Jedná se nejčastěji o nezdravá, tučná a smažená jídla.
Na úkor těchto jednorázových hříšných období byste si rozhodně neměli odpírat jídlo po dobu ostatních dní, nebo snad zmenšovat jejich porce! Cílem „cheat meal“ má být přidání extra kalorií do běžného jídelníčku.
U některých lidí hřešení způsobuje více škody než užitku, a tak než se do něčeho takového pustíte, zvažte, zda není lepší zvolit jiný přístup k redukci hmotnosti.
Kde je ta správná hranice?
V první řadě je otázkou, co vás vůbec vede k úvaze nad takovým krokem, jakým je „probouzení metabolismu“. Pokud vám nějaká dieta nezabírá, často je to důsledek právě toho, že jste si prošli až příliš mnoha dietami a organismus na ně zkrátka přestal reagovat, resp. reaguje jeho zpomalením.
Začít to může u „cheat meal“, tedy jednoho nezdravého jídla. Bohužel se stává, že tato mez nezná hranic a postupně se z „cheat meal“ stane „cheat day“.
Striktní diety jsou mnohdy opravdu k neudržení. Princip „cheat meal“ zní vážně úžasně, jistě ho čas od času aplikujete sami bez nějakého sledování diety, ale chce to opatrnost!
Všeobecně vzato žádné striktní diety neměly nikdy dlouhodobých účinků a o ty při redukci hmotnosti na optimální cílovou váhu přeci jde?! Spoléhat na „cheat days“ je jako balancovat nad propastí. Proč podvádět, když lze hubnout bez pocitu hladu s dobře nastaveným jídelníčkem?
Rada na závěr!
Každý někdy ujede a hned se tomu nemusí říkat „cheat meal“. Jedno přísloví praví: „Tělo si žádá kalorií a neptá se, kde je vezme.“ Vyvážený příjem stravy je nejlepší prevencí takových „faux pas“.
Neustálím dietováním akorát zkoušíte, co váš organismus vydrží, ale pokud jste s nimi ještě nezačali, jste vítězi!