Lepku se v současné době vyhýbá čím dál tím více lidí. Někteří jeho konzumaci omezují z důvodu alergie nebo celiakie, jiní v rámci zdravého životního stylu.
Přečtěte si v tomto článku, jak spojit pravidelné cvičení s bezlepkovou stravou.
Co je to lepek?
Lepek, neboli gluten, je název pro skupinu složitých nestravitelných glykoproteinů. Ty jsou obsaženy především v obilninách (pšenice, ječmen, žito a oves).
Kvalita a množství lepku určují jakost pšeničné mouky, i těsta z ní vytvořené. Říká se, že kvalitní mouka je charakteristická větším množstvím lepku a menším množstvím škrobu.
Nesnášenlivost a alergie na lepek se obvykle projevují:
- průjmem
- bolestí břicha
- nadýmáním
- hubnutím
- únavou
- bolestmi kloubů a křečemi ve svalech
- vyrážkou
- depresí či neuropatií (postižením nervů)
Bezlepková strava a fitness – výhody
Někteří sportovci tvrdí, že když se začali lepku záměrně vyhýbat, jejich výkonnost se zlepšila. Zlepšení přisuzují bezlepkovým potravinám, kterými nahradili ty klasické. Kromě absence lepku mají tyto potraviny také nízký glykemický index, vysoký obsah vlákniny a vhodných bílkovin.
U sportovců, kteří se živí bezlepkovou stravou, se navíc snižuje riziko hypoglykémie (důsledek intenzivní aktivity) a stabilizuje se hladina cukru v krvi. Výsledkem je zvýšení svalové síly a vytrvalosti.
Jiní kulturisté se zase zbavili nepříjemných trávicích potíží během tréninku a soutěží. Bezproblémové zažívání usnadňuje vstřebávání živin, a to opět zlepšuje celkový výkon.
Mnozí sportovci proto dodržují bezlepkovou dietu, ačkoli intolerancí na lepek ve skutečnosti netrpí.
Bezlepková strava a fitness – nevýhody
Bez ohledu na to, zda jste aktivní nebo rekreační sportovci, musíte přijímat adekvátní příjem sacharidů. Většina z nich pochází právě ze zrn obsahujících lepek.
Když se těmto potravinám budete záměrně vyhýbat, zaděláte si na problém s doplňováním energie. Budou vám chybět důležité živiny, jakými jsou například vitamín B, železo, nebo vláknina.
Bezdůvodné vyloučení lepku z jídelníčku pro vás nemusí být nutně pozitivním krokem. Mnoho výživových odborníků před tímto trendem varuje již předem.
Bezlepkové alternativy sacharidů
Jak už bylo řečeno, sacharidy jsou důležitým zdrojem energie každého z nás.
Zdravé alternativy zdrojů cukru v bezlepkové dietě jsou:
- rýže
- kukuřice
- proso
- pohanka
- quinoa
- maniok
- brambory
- amarant
- sója
- ořechy a semena
- luštěniny
- ovoce a zelenina
- většina živočišných produktů (pokud při jejich výrobě nedošlo ke kontaminaci lepkem)
Příklad bezlepkového fitness jídelníčku
Snídaně
- Kaše z quinoy (popř. pohanky, prosa…) připravená např. s mandlovým mlékem, skořicí, třtinovým cukrem, vanilkovým extraktem, medem, ovocem a oříšky
- Míchaná vejce
Oběd
- 2 sendviče z bezlepkového chleba s pečenými krůtími nebo kuřecími prsíčky, rajčetem, červenou cibulí, hořčicí, avokádem a čerstvým špenátem
Svačina po tréninku
- Syrovátková bílkovina s míchaná s hroznovým cukrem
- Jahodovo-banánové smoothie s vanilkovým proteinem a mandlemi
Večeře
- Kuře, steak se zelenými olivami, hnědou rýží a dušenou brokolicí