Avokádo je jedinečné ovoce, proto se nedivte, že patří k tzv. superpotravinám. Zatímco většina jiných druhů ovoce obsahuje převážně sacharidy, avokádo je bohaté především na zdravé tuky. Četné výzkumy ukazují, že má i mnoho dalších prospěšných účinků na zdraví.
Přečtěte si důvody, proč ho zařadit do vašeho fitness jídelníčku.
Je neuvěřitelně výživné
V pouhých 100 g avokáda najdete pestrou paletu důležitých živin, mj. 26 % denní doporučené dávky vitamínu K, 20 % kyseliny listové, 17 % vitamínu C, 14 % draslíku a vitamínu B5, 13 % vitamínu B6 a 10 % vitamínu E a dále pak menší množství hořčíku, manganu, mědi, železa, zinku, fosforu, vitamínů A, B1, B2 a B3.
Co se týče dalších výživových hodnot, 100gramový plod obsahuje 160 kalorií, 2 g bílkovin a 15 g zdravých tuků. Ačkoli cukry tvoří 9 g, 7 g z nich je zdravá vláknina. Zato v něm není žádný cholesterol a sodík a jen málo nasycených tuků.
Je v něm více draslíku než v banánech
Většina lidí má nedostatek této látky, která působí jako diuretikum, snižuje vysoký krevní tlak a je nezbytná pro správnou činnost kardiovaskulárního systému. Udržuje vyrovnaný stav tekutin v těle a přeměňuje glukózu v energii.
Obvykle se za nejlepší zdroj draslíku považují banány, ale 100 g avokáda obsahuje 14 % jeho denní doporučené dávky, zatímco banány 10 %.
Prospívá zdraví srdce
Toto ovoce je považováno za tučné, protože 77 % kalorií v něm tvoří tuk. Z většiny jde o kyselinu olejovou, což je mononenasycená mastná kyselina, která má protizánětlivé vlastnosti, chrání před rakovinou a nemocemi srdce a cév.
Dalším důvodem, proč je avokádo tak zdravé pro kardiovaskulární systém je, že dokáže výrazně snižovat celkovou hladinu cholesterolu, špatného LDL cholesterolu a triglyceridů (škodlivé tuky ze zkonzumované potravy), zato zvyšovat hladinu tzv. dobrého HDL cholesterolu.
Je bohaté na vlákninu
Vláknina je nezbytná, jelikož pomáhá při hubnutí, brání prudkému nárůstu hladiny krevního cukru, chrání před různými chorobami a vyživuje přátelské bakterie ve střevech. Tím podporuje nejen celý zažívací trakt, ale také správné fungování organismu.
Zlepšuje vstřebávání živin z rostlinných potravin
Pokud jde o výživné složky, nezáleží jen na tom, kolik jich zkonzumujete. Je rovněž důležité, jak je tělo vstřebá, aby mu prospěly. Některé jsou rozpustné v tucích, tzn., že se musí kombinovat s tuky, aby je organismus správně využil. Patří sem např. vitamíny A, D, E a K a antioxidanty – karotenoidy.
Přidáním avokáda či oleje z něj do salátu můžete zvýšit vstřebávání antioxidantů až 15násobně. Takže, toto kouzelné ovoce není výživné jen samo o sobě, ale dokáže navíc výrazně zvýšit nutriční hodnotu ostatních rostlinných potravin, které jíte.
Chrání před poškozením zraku, rakovinou a uleví při artritidě
Nejenže avokádo zlepšuje absorbování antioxidantů z jiných jídel, ale ono samotné je jimi nabité, včetně luteinu a zeaxantinu, které významně snižují riziko vzniku šedého zákalu a makulární degenerace běžných u starších osob.
Některé studie (provedené zatím však jen u izolovaných buněk) naznačují, že extrakty z jeho oleje mohou být prevencí před rakovinou prostaty, dále mohou zmírňovat vedlejší účinky chemoterapie a symptomy osteoartritidy.
Výše uvedené vlastnosti této superpotraviny navíc samozřejmě podporují hubnutí, takže pokud potřebujete fitness jídelníček, který vám mj. pomůže shodit nadbytečná kila, rozhodně v něm avokádo nesmí chybět.