Také máte celý život pocit, že fitness dieta rovná se automaticky zdravá strava?
Možná vás tento článek zklame, nebo vám trochu otevře oči. Pokud ale chcete žít zdravým životním stylem, tak fitness diety nebudou tím pravým ořechovým.
Jedná se totiž ve většině případů o extrémní výživové omezení a neustálé šokování lidského těla. To se i na takový životní styl adaptuje a po jeho přerušení se můžete potýkat v lepším případě s nárůstem tělesné hmotnosti, nebo v tom horším s dalšími metabolickými komplikacemi.
Samozřejmě se to týká extrémních dietářů, nikoliv těch, kteří se fitness dietou pouze dočasně inspirují.
Na jaké věci si tedy dát při dietách dodržovaných fitness nadšenci pozor?
Nedostatek základních živin
Často u fitness dochází k extrémním dietám, kdy omezují jednu ze základních živin, kterou jsou nejčastěji sacharidy (při redukční fázi).
Nedostatek sacharidů může být po nějaké době pro tělo alarmující, protože dotyčnému chybí nejenom základní energetický substrát pro fyziologické děje, ale také vláknina a některé mikroživiny, jež se v polysacharidech přirozeně vyskytují.
Základem je pestrá a vyvážená strava, u které by si jedinec měl být jist, že obsahuje vše, co jeho tělo potřebuje, a to nejenom při fyzické zátěži.
Nadbytek základních živin
Můžete se setkat naopak i s nadbytkem některých živin ve stravě, typickým příkladem jsou bílkoviny.
Řada fitness příznivců zařazuje do jídelníčku enormní množství bílkovin v domnění, že si pomohou k rychlejšímu svalovému růstu. Ano, zvýšený přísun bílkovin je sice potřeba – jak pro regeneraci, tak pro růst svalové hmoty, ale rozhodně není nutné dodávat do těla až 3g bílkovin na kg a den, k čemuž u mnohých sportovců dochází.
Takové množství bílkovin už tělo není schopné zpracovat, tudíž si z něj prakticky nic nevezme. Maximálně se aminokyseliny přijaté z bílkovin přemění na energetický substrát, což ve výsledku vyjde stejně, jako kdyby člověk jedl sacharidy.
Nadměrný přísun bílkovin také zatěžuje játra a ledviny, proto je dlouhodobý extrémní příjem proteinů vyloženě nevhodný. Pro příklad – pokud se řadíte mezi vytrvalostní sportovce, postačí vám množství něco kolem 1,2-1,4 g bílkovin na kg/den, u silových sportovců to může být až 1,8 g/kg/den.
Za vyšší dávky proteinů buď zbytečně vyhazujete peníze, nebo si ničíte organismus. Nevhodný je i excesivní příjem vlákniny, která sice v lidském těle dokáže vázat škodlivé látky a snižuje vstřebávání cukrů i tuků, ale zároveň snižuje vstřebávání minerálních látek a vitaminů, které jsou potřebné nejenom ve fitness dietě.
Nedostatečný přísun antioxidantů
Pokud pravidelně namáháte své tělo a zatěžujete ho cvičením, měli byste si hlídat, zda přijímáte ve stravě dostatek vitaminů a antioxidantů ve formě ovoce a zeleniny. Pokud tomu tak není (například jste-li na zeleninu a ovoce alergičtí) je dobré zvážit suplementaci těchto mikroživin.
Kopírování ostatních
Velkou chybou je, pokud se rozhodnete držet dietu podle někoho jiného. Samozřejmě se můžete u zkušenějších fitness kolegů inspirovat, ale nikdy není dobré napodobovat jídelní plán úplně.
Každý jsme jedinečný a individuální, proto je důležité tomu uzpůsobit i stravování. Jeden cvičí více, druhý málo, jeden má rychlejší spalování, druhý pomalejší.
Ve skutečnosti však existuje tisíce rozdílů, na které bychom měli brát při sestavování jídelního plánu ohled. Naučte se proto jíst jak potřebujete vy (třeba ve spolupráci s nutričním terapeutem) a nekopírujte slepě ostatní.
Neužíváte si život naplno!
Asi nejhorším úskalím všech fitness diet je to, že se zaměříte často pouze na jídlo a život jako by vám najednou utíkal před očima. Nezapomínejte na to, že nic se nemá přehánět a že jíme proto, abychom žili, a nežijeme proto, abychom jedli.
Nenechejte dietu, aby vám zničila váš společenský život a naučte se i zde najít zlatou střední cestu. Uvidíte, že najednou budete o mnoho šťastnější a spokojenější.