Diastáza (rozdvojení) přímého svalu břišního je častý problém žen během těhotenství a následně po porodu.
Přímý břišní sval (musculum rectus abdominis) je rozdělen na levou a pravou část, které spojuje vazivo zvané linea alba. Při diastáze (rozdvojení) dochází k tomu, že se sval rozpojí a oblast spoje je slabá.
Přečtěte si v tomto článku, jak poznat zda se u vás diastáza objevila, jaká je prevence před ní a co dělat pokud ji už máte.
Co diastázu způsobuje?
Příčinou je nadměrný tzv. nitrobřišní tlak, dochází k ní obvykle v pozdějších fázích těhotenství, zejména během druhého a dalších. Samotná gravidita však není původcem, pouze může zhoršit problém (tedy vysoký nitrobřišní tlak), který již existoval.
Diastáza je vlastně příznakem tohoto nadměrného tlaku, stejně jako je jeho symptomem kýla nebo prolaps. Proto je důležité celkové „znovuzarovnání“, spojení a následné posílení celého základního svalstva.
Běžné mýty o diastáze a poporodní břišní rekondici
Mnoho lidí se domnívá, že diastáza způsobuje trvalé poškození břicha a jeho vyboulení a bolesti vyžadují chirurgický zákrok. Další časté mýty jsou, že břišní svaly budou po porodu vždy slabší a ženy by měly počkat minimálně 6 týdnů, než zahájí jakoukoli rekondiční aktivitu, včetně cviků na bříško.
Ani jedno z výše uvedeného není pravda.
Jak poznat diastázu?
- Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a chodidly na podlaze.
- Uvolněte se a položte prsty (dlaně směřují k vám) těsně nad pupík.
- Nadzvedněte hlavu a krk, přitáhněte bradu k hrudníku a prsty stlačte. Pokud mírně zajedou dovnitř do břicha, je to diastáza.
- Zopakujte test také přímo nad pupíkem a o pár cm níže. Mezera způsobená diastázou je obvykle velká 2-4 cm.
Dalšími příznaky jsou, že při zatažení břišních svalů necítíte napětí a odpor proti stisku vašich prstů a rovněž vidíte vyklenutí vystupující po celé délce středové linie (oblasti linea alba).
Jak snížit riziko vzniku diastázy?
Během těhotenství a po porodu se vyhněte cvikům zapojujícím přímé břišní svaly (např. sklapovačkám), ale rovněž některým jógovým a pilates pohybům, tenisu a golfu. Nezvedejte těžká břemena.
Jestliže na vás přijdou silné záchvaty kašle, položte si ruce na břicho a držte je tak, aby mělo dodatečnou podporu.
Jak řešit diastázu?
Dobrou zprávou je, že na této obtíži můžete zapracovat třeba i 20 let po porodu a obvykle není nutné čekat celé šestinedělí (viz běžné mýty). Operace se však provádí až minimálně půl roku po ukončení kojení, což je jedna z jejích nevýhod.
Fyzická aktivita
Existuje mnoho různých cvičení, které svaly sblíží zpět, posílí je a zregeneruje. Kromě těch zaměřených na bříško zkuste také Kegelovy cviky posilující pánevní dno. U všech se však ujistěte, že je provádíte správně, proto je vhodné začít s tímto cvičením za přítomnosti odborníka či se s ním poradit.
Pro lepší výsledky zkuste stahovací pás nebo si břicho zabandážujte (resp. kinesiotaping).
Další tipy
Jezte zdravě, hlídejte si držení těla, naučte se správně zvedat těžké věci (tzn. neohýbat se do předklonu s rovnýma nohama, ale pokleknout nebo si dřepnout a zvednout břemeno pomalu) a při vstávání z postele se z pozice na zádech nejdříve překulte na bok, nadzdvihněte se na lokty, spusťte nohy dolů z postele a teprve pak se pomocí rukou zvedněte do sedu.
Chirurgické řešení (abdominoplastika)
Tento způsob je rychlejší, ale radíme jej pouze ve vážnějších případech, protože má řadu nevýhod. Kromě ceny (pojišťovna ho obvykle nehradí) to je pochopitelně následná bolest, možnost, že vám zůstane viditelná jizva a nedoporučuje se, plánujete-li do budoucna dalšího potomka.