Pod pojmem efektivní stravování si lze představit mnoho výživových směrů, ale co tento pojem jako takový ve skutečnosti znamená?
Efektivní stravování není o přesném počítání kalorií a výživových hodnot jednotlivých chodů. Nemusíte se tedy bát, že při dodržování efektivního výživového plánu budete muset hladovět, nebo se vzdát svých oblíbených jídel.
Efektivní stravování není totiž nic jiného, než zdravý životní styl, který se dodržuje s ohledem na to, v jaké kondici se právě nacházíte a kam směřují vaše stanovené cíle.
Pokud se tedy například snažíte zhubnout, budou pro vás efektivnější úplně jiné věci, než kdybyste se pokoušeli o nabrání svalové hmoty či o získání výborné kondice.
Jak se efektivně stravovat? Je to individuální.
V první řadě je tedy důležité stanovit si reálné cíle a od nich se následně odrazit. Je-li vaším přáním zredukovat hmotnost, tak nejvíce efektivním způsobem bude vybrat si správnou pohybovou aktivitu (nejlépe aerobní cvičení po dobu alespoň 45 minut 2-3 krát týdně) a doplnit ji vhodným jídelníčkem.
Nebojte se, abyste zhubli, nemusíte si odteď převažovat každé sousto a počítat kalorie. Je sice dobré mít přehled, kolik energie a jaké nutriční hodnoty mají jednotlivé potraviny, ale dodržovat každý den přesně stanovenou hranici doporučených hodnot je pro většinu lidí naprosto nemožné a navíc zbytečné.
Není od věci držet se zdravého jídelníčku, zařazovat do něj pravidelně zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky, vyhýbat se škodlivým živočišným tukům a preferovat kvalitní, libové a plnohodnotné bílkoviny.
Dále je při hubnutí nezbytné najít si svou hranici a nedojídat se mezi hlavními jídly sladkostmi.
Pokud budete jíst pravidelně, pestře a vyváženě, tak nehrozí, že byste měli mezi jednotlivými jídly hlad nebo, že by vás snad přepadaly večerní chutě. I podle toho poznáte, zda je váš jídelníček dostatečný a jestli v něm náhodou něco nechybí.
Neodůvodnitelné chutě na něco dobrého, i když už jste po jídle, jsou vždy známkou toho, že vašemu tělu ve stravě něco chybí. Potom je dobré se nad celou situací zamyslet a pokusit se jídelníček vhodně upravit.
Zdravý jídelníček je základ, upravte ho dle vlastních potřeb
Dodržování efektivního stravování u sportovců funguje v podstatě na podobném principu, pouze se značným navýšením vybraných živin.
Je však rozdíl, pokud sportujete jenom rekreačně nebo se věnujete vytrvalostnímu či silovému sportu. V každém z těchto případů je opět efektivní něco trochu jiného a vy byste si měli individuálně ujasnit, co a kdy je nejvhodnější jíst, abyste podpořili svůj celkový výsledek.
U sportovců všeobecně platí, že je dobré navýšit příjem plnohodnotných bílkovin a o něco méně i kvalitních sacharidů a tuků. Hodně sportujících využívá k doplnění některých živin různé suplementy, v mnoha případech se to však zdá být zbytečné.
Pokud se stravujete opravdu efektivně, tedy pestře a vyváženě, tak lze nutriční potřebu pokrýt i běžnou stravou.
Rada, jak na efektivní stravování, je tedy jednoduchá. Není žádný zcela univerzální návod, jak se stravovat zcela efektivně. Zapomeňte však na počítání kalorií a naučte se poslouchat své tělo. Stanovte si cíl, najděte motivaci a hurá do toho!
Jen vy sami dokážete efektivně rozlišit, které potraviny a v jaké míře vám dělají dobře. Ve výživě se vzdělávejte, inspirujte a uvidíte, že časem si každý najde to své.