Mít osobního trenéra, který vám vždy správně poradí a pomůže vám dosáhnout vytoužených cílů, je báječná věc. Pokud ale zvolíte špatně, nejen, že zbytečně přijdete o peníze, ale především můžete uškodit svému zdraví! Přečtěte si, jak při jeho výběru postupovat.
Kde ho najít?
Nejlogičtější volba je poptat se ve vaší oblíbené posilovně, s níž už máte dobré zkušenosti. V době internetu je dalším ideálním řešením hledání dotyčného na specializovaných webových stránkách, rovnou i s jeho referencemi, životopisem a dalšími informacemi.
Jaké má mít vzdělání?
Existuje mnoho trenérských škol a kurzů. Ty kvalitní poznáte podle akreditace MŠMT. Fitness trenér může vystudovat přímo VŠ nebo VOŠ v rámci tělovýchovného oboru. Dále si lze vyhledat podrobnější informace na webu Národní soustavy kvalifikací.
Kromě vzdělání, resp. certifikátů, se rovněž samozřejmě zajímejte i o praktické zkušenosti dotyčného a reference od jeho klientů.
V neposlední řadě by měl mít pochopitelně přehled o nejnovějších fitness trendech a novinkách v oblasti zdravého životního stylu.
Na co se dále zeptat?
V případě ceny (stejně jako u jiných služeb) platí, že je podezřelá jak velmi nízká cena, tak ve srovnání s jinými trenéry příliš vysoká. Spadají sem např. možnosti speciálních „balíčků“ služeb, motivační techniky a cvičební pomůcky/stroje, vstupní měření a diagnostika (tzn. zjištění váhy, výšky, změření % tělesného tuku a krevního tlaku, stavu vašeho svalstva apod.), vidina dlouhodobého plánu vašeho tréninku, časový harmonogram (měl by být flexibilní) atp.
Nikdy se nezapomeňte zmínit o vašich případných zdravotních omezeních, můžete donést i papíry od lékaře, aby věděl, co v žádném případě dělat nesmíte.
Je obvyklé, že tyto vstupní konzultace jsou zdarma včetně úvodní ukázkové hodiny.
Jaké by měl mít vlastnosti?
Trpělivost
Trpělivost je klíčová pro bezproblémový vztah klienta s instruktorem. Trenér by měl vědět, že co funguje u jednoho cvičence, nemusí být vhodné pro jiného, včetně tempa, kterým dělá pokroky. Proto se předem zajímá o vaše speciální potřeby, fyzický stav a pro každého klienta dokáže sestavit individuální plán na míru.
Komunikativnost
Instruktor musí být schopen vám vše srozumitelně vysvětlit – nejen na úvodní hodině, ale zejména během vašich tréninků. Rovněž důležitá je zpětná vazba. Nikdy se nebojte na cokoli zeptat, klidně i vícekrát, pokud si napoprvé nejste zcela jisti.
To samé platí i v opačném případě. Nezatajujte žádné případné komplikace a problémy a v případě potřeby požádejte o změnu v souvislosti se sestavením tréninku.
Dobrý trenér, s opravdovým zájmem o své klienty, vám vyjde vstříc. Stručně řečeno, vyzařuje z něj profesionalita a vy byste měli cítit, že mu můžete plně důvěřovat.
Na co dávat pozor?
Kromě výše uvedených vlastností, vzdělání a referencí, existují ještě další věci, které je třeba brát v úvahu:
- Snaha prodat vám suplementy jakéhokoli druhu. Nechcete-li se stát profesionálním kulturistou, měli byste být schopni získat všechny potřebné živiny z pestré a vyvážené stravy (popř. ji doplnit běžně prodejnými multivitamíny). Průměrný cvičenec, který chce být ve formě, shodit pár nadbytečných kil a zpevnit svalstvo, nepotřebuje proteinové prášky a speciální energetické drinky či koktejly.
-
Poradenství ohledně jídelníčku. Fitness a zdravá výživa jdou ruku v ruce a trenéři obvykle znají základy zdravého stravování. Potřebujete-li však zvláštní dietu, obraťte se přímo na certifikovaného nutričního terapeuta nebo dietologa, nikoli na instruktora fitness.
Věřte sami sobě
Stejně jako u hledání jiných služeb, rovněž v této oblasti platí, že nejlepší je spoléhat hlavně na svou intuici. Na rozdíl od pátrání po vhodném kadeřníkovi či učiteli cizího jazyka, zde jde především o vaše zdraví, fyzickou a psychickou pohodu. Řiďte se proto (kromě rad v tomto článku) především vlastním pocitem.