Co to je celiakie?
Celiakie je geneticky podmíněné autoimunitní onemocnění, které je způsobeno nesnášenlivostí lepku. U autoimunitních chorob není organismus schopen správně identifikovat iniciátora onemocnění a imunitní systém vytváří protilátky i proti buňkám vlastního těla. Proč k tomu dochází, není prozatím zcela vysvětleno.
Dříve se toto onemocnění považovalo pouze za nemoc dětského věku, nyní je již známo několik forem celiakie (typická, atypická, tichá, latentní, potenciální).
U celiakie dochází k zánětlivému postižení oblastí tenkého střeva. Zánět ve střevě znemožňuje efektivní vstřebávání živin, které vede k různým stupňům podvýživy. U žen bývá celiakie diagnostikována častěji než u mužů.
Kde je lepek obsažen?
Mezi potraviny s obsahem lepku řadíme následující obiloviny a výrobky z nich (mouka, vločky, chléb, těstoviny, kroupy, atd.): pšenice, ječmen, žito, špalda…
Z nápojů si dávat pozor na destiláty, pivo, meltu a další, při jejichž výrobě se využívá surovin obsahujících lepek. Není výjimkou nalézt lepek v uzenářských výrobcích a dochucovadlech.
Co naopak mohu jíst?
Toho, co můžete při celiakii jíst, není vůbec málo. Jde o zvyk. Z příloh zařaďte do jídelníčku rýži, brambory, amarant, pohanku, jáhly, a výrobky z nich. Dále kukuřici, sóju, luštěniny (cizrnu, čočku, fazole, hrách).
Musíme si začít všímat označení na etiketách a sortiment se nám rozšíří i o sladkosti. Přirozeně bezlepkové je i ovoce, zelenina, maso a ryby.
Dodržování bezlepkové diety je zcela zásadní…
Konzumuje-li jedinec trpící celiakií i přes výrazné varování potraviny obsahující lepek, jeho tělo je pod neustálým antigenním stresem a může si tím lehce vyvolat vznik dalších autoimunitních onemocnění!
Mezi takové choroby patří například cukrovka, zánět štítné žlázy, cirhóza jater, onemocnění pohybového aparátu. Mnoho lidí léčbu dietou podceňuje, přičemž vznik komplikací velmi úzce souvisí s mírou dodržování bezlepkové diety.
Často je problém, že je lepek v potravinách skrytý a jeho přítomnost naprosto nečekáme. Čtěte pečlivé složení výroků na zadní straně obalu, zjištění budou jistě překvapující.
Bezlepková dieta je základním léčebným režimem! Lepek musí být z jídelníčku naprosto vyloučen a dodržování bezlepkové diety je celoživotní. Není to ale nic, na co by se nedalo zvyknout. Sortiment potravin bez lepku (tzv. gluten free) se stále rozšiřuje a s domácími pekárnami si můžeme vyrábět i vlastní bezlepkové pečivo.
Podle čeho se v obchodě orientovat
Snášenlivost lepku je u celiaků odlišná, každý může tolerovat jiné množství. V obchodech, v sekci potravin pro zvláštní výživu vhodnou pro jedince s nesnášenlivostí lepku, si můžeme vybrat z potravin s nápisem „bez lepku“ nebo označených nápisem „velmi nízký obsah lepku“.
Potraviny mimo tuto speciální sekci je třeba velmi pečlivě kontrolovat. Pokud na potravině není uvedeno, že je bezlepková, že neobsahuje lepek nebo nemá na obalu označení přeškrtnutého klasu, neměl by ji nemocný s celiakií konzumovat!
Sportovní omezení při celiakii
Většina sportujících osob s vyprazdňovacími problémy a citlivým žaludkem ví, že pohybovou aktivitou záležitost tak akorát zhoršuje. Proto, jistě záleží na tom, v jakém stavu se momentálně nemocný s celiakií nachází.
Pokud máte onemocnění dobře kompenzované, tzn., dodržujete-li bezlepkovou dietu, cítíte se fit, nemáte bolesti a žádné projevy tohoto onemocnění, není důvod se ve sportu výrazně omezovat.
Pokud vám právě diagnostikovali celiakii, berte to sportovně, spoustě lidem na toto onemocnění vůbec nepřijdou nebo až poměrně pozdě a musí se potýkat s celoživotními zažívacími nepříjemnostmi. Navíc diety bez lepku jsou dnes velmi populární!
Zakládají se na předpokladu, že jeho konzumací jsme vystaveni neustálému zánětu a naše tělo nemůže účinně metabolizovat živiny. Tloustneme a je problém se přebytečných kilogramů zbavit.
Sportovně rozhodně vyřazeni nejste! S dodržováním bezlepkové diety vám problémy s odstupem několika týdnů odstoupí a ucítíte ten rozdíl. Na trhu jsou k dostání už i energetické bezlepkové tyčinky a zvýšenou potřebu sacharidů při delším sportovním výkonu, např. u vysokohorských přechodů hradíte z potravin jako rýže, bezlepkové těstoviny, bramborová kaše, které přirozeně lepek neobsahují. Na pohyb tedy určitě nezanevřete.