Věděli jste, že možná i u vás doma se povaluje jedna z nejlepších cvičebních pomůcek, které si umíme představit?
V minulosti se gymnastické míče těšily velké oblibě jak u dětí tak dospělých a nyní konečně znovu zažíváme jejich slavný návrat. Nedovolte, aby gymnastický míč byl pouze gumovou překážkou ve vašem bytě.
Využijte jeho vlastnosti na maximum a pojměte ho jako jednu z nejlepších cvičebních pomůcek, která nesmí chybět nejenom v každém fitness centru, ale také ve vaší domácnosti.
K tomu, abychom s míčem cvičili správně, bychom si měli při pořizování vybrat především správnou velikost míče.
Nejsnadnější bude zorientovat se podle výšky v cm, podle které správně určíte, jaký průměr míče pro vás bude nejvhodnější. Na internetu najdete spoustu tabulek, které vám pomůžou zorientovat se ve vyráběných velkostech tak, abyste si vybrali ten správný míč pro vás.
Pokud si přesto nevíte rady, nebojte se zeptat ve specializovaném obchodě, zde vám navíc mohou pomoci i s vybíráním podle vaší váhy, protože na míči je kromě průměru důležitý i rozměr dosedu. Pamatujte, že správný výběr míče je opravdu důležitý, bez optimální velkosti totiž nikdy nebudete cviky provádět správně.
Gymnastický míč by ve vaší domácnosti neměl v žádném případě chybět, kromě cvičení je také skvělou náhradou obyčejné židle, protože při balancování na míči si udržujeme dobré držení těla a zároveň posilujeme hluboký stabilizační systém, o kterém ani mnoho z nás neví, že ho má.
Právě hluboké svalstvo, které klasickými cviky neposílíme, má vliv na náš celkový postoj, balanc a vyrovnanost. Stačí si jen čas od času vyměnit židli za tento míč a pohupovat se na něm například při práci na počítači, nebo koukání na televizi. Ulevíte tak svým zádům a zároveň budete posilovat svaly, které si to žádají nejvíce.
Míč na cvičení byl, jak už jeho název napovídá, určen především ke gymnastickým cvikům, ale ještě více našel svoje využití v rehabilitační medicíně. Bez gymnastického míče se při rehabilitaci či rekonvalescenci neobejdete, proto je dobré ho mít vždy po ruce.
Kromě rehabilitačních a protahovacích cviků také můžete s míčem provozovat posilovací cvičení, díky kterým si skvěle vyrýsujete postavu a to i v pohodlí vašeho domova.
Pokud se rozhodnete posilovat a přiberete do hry právě tento míč, budete každý cvik provádět rázem efektivněji. Důvodem intenzivnějšího tréninku jsou právě stabilizační mechanismy, které se při cvičení na míči aktivují, aniž bychom si to nějak zvláště uvědomovali. Na gymnastickém míči se dá posílit téměř celé tělo, chce to jen vědět, jak jednotlivé cviky provádět.
Trápí vás bolesti zad?
Kromě rehabilitace zad můžete gymnastický míč používat i na posilování zádových svalů, což je perfektní prevencí před jejich následnou bolestí. Zádové svaly má povolené většina lidí, aniž by je na tento problém někdo upozornil.
Jaké cviky na záda tedy na míči zvolit? Nejproblematičtější partií bývají svaly kolem lopatek, které díky gymnastické pomůcce posílíte velmi snadno.
Položte se na míč na břicho tak, abyste měli trup co nejvíce ve vzduchu, dejte si ruce za hlavu a pomalými pohyby se postupně zvedejte nahoru a zpátky dolu. Tento cvik můžete provádět v mnoha variantách, například zkuste rukama „plavat prsa“, anebo pouze vzpažovat a upažovat zpátky směrem k míči. Fantazii se meze nekladou, zádové svaly totiž posilujete už jenom obyčejným balancováním na míči.
Pro posílení břišních svalů provádějte obyčejné sedy lehy tak jak je všichni známe, jen s tím rozdílem, že při sklapování budete sedět na míči. Břicho můžete posilovat i tak, že na míči necháte naopak holeně a díky pohyblivosti míče budete kolena přitahovat směrem k tělu a následně zpátky. Díky míči můžete zaujmout i pozici při které budete mít nohy na míči a celé tělo budete držet v jedné rovině. Při tomto cviku posilujete všechny svaly včetně břišních, zádových i hýžďových, které budete mít pevně zatnuté.
Spodní břišní svaly procvičíte jednoduše tak, že míč uchopíte nohama mezi kotníky a poté jej nataženýma nohama zvedáte opakovaně vzhůru a zpět.
Pokud chcete posílit ruce, můžete na míči provádět varianty klasických kliků. Triceps posílíte, pokud se k míči obrátíte směrem zády, zapřete se rukama a jakoby se posadíte do vzduchu. Poté se pomalými rytmickými pohyby zvedejte rukama dolů a nahoru tak, abyste měli zadek stále ve vzduchu a lokty vám směřovaly přímo dozadu.
Kliky můžete provádět obyčejně, pouze se zapřete buď dlaněmi anebo nechejte na míči naopak nohy a provádějte kliky. Druhý zmiňovaný cvik je o něco náročnější, za to ale účinnější.
Pokud vás cviky na gymnastickém míči zaujaly a chcete udělat pro své tělo něco netradičního, rozhodně neváhejte a jděte si míč pořídit. Znáte snad lepší investici než investici do vlastního zdraví?